DijitalMagazin.Net

17 Ocak, Cuma

Güncelleme:09:49

Dosya Editörden Apple iPad'e gerçekten ihtiyacımız var mı?
Üye OlÜye Giriş

Apple iPad'e gerçekten ihtiyacımız var mı?

apple_ipadBilgisayar sektöründe iyi tasarım ve yaygın reklam bir ürünün satılmasında çok önemli rol oynuyor. Hele ki firma olarak fanatiklere sahipseniz her ürününüz çabucak popüler olabiliyor.

Apple bu firmalardan birisi. Tasarıma çok önem veriyor, prestijli görünen ürünler hazırlıyor ve geniş hayran kitlesi sayesinde ne yapsa olay oluyor.

Bütün teknoloji sitelerine baktığınızda Apple’ın tablet bilgisayarı iPad ile ilgili pek çok içerik görebiliyorsunuz. Siteler iPad ile ilgili içerik girebilmek için adeta birbirleriyle yarışıyor.

Uzun süredir Apple’ın bir tablet bilgisayar üzerinde çalıştığı dedikoduları ortalarda dolaşıyordu. Apple bu dedikodulara iPad adındaki tabletini tanıtarak son noktayı koydu. iPad ön siparişleri alınmaya başlandıktan sonra kısa bir süre içinde 240,000 satış rakamına ulaştı.

slide_5766_78080_large

iPad'in büyük tuşlu ekran klavyesi cihazı tutarken başparmaklarınızla yazabilmenizi sağlıyor.

Teknik olarak bakacak olursak iPad tam bir bilgisayar değil, Windows veya Mac OS X çalıştıramıyor. Cihazda iPhone ve iPod Touch’larda bulunan iPhone işletim sisteminin özelleşmiş bir sürümü çalışıyor. Apple’ın kısa bir süre satın aldığı PA SemiConductor tarafından geliştirilen ve Samsung tarafından üretilen Apple A4 işlemcisini kullanan iPad, 16, 32 ve 64 GB kapasitelere sahip olarak satışa sunuluyor.

Gerçek bir işletim sistemi kullanmaması, Adobe Flash Player desteğine sahip olmayan web tarayıcısı ve web kamera gibi artık standartlaşan bir donanıma bile sahip olmaması çok konuşuldu, ancak Apple’ın artık klasikleşmiş “Bu farklı, o saydığınız şeylere aslında ihtiyaç yok” temalı davranışları tartışmaları körükledi ve cihazın daha piyasaya bile çıkmadan hızla popüler olmasına yol açtı.

DTO6oc6aUCsnIZZR.large

iPad'in mini anakartı. Resimde Apple A4 işlemcisi ve Samsung MLC flash bellekler görülüyor.

Ön siparişler alınmaya başlandığında ortalıkta Apple’dan başka iPad’i gören yoktu. Haliyle ürün hakkında bir tane bile inceleme hazırlanamadı ve Apple’ın kendi tanıtımında bahsettiği havada kalan sözler dışında hiç bir şey bilinmiyordu. Ancak bu popülarite sayesinde bir çok insan ön sipariş verdi.

Aslında iPad, iPod Touch’ın geniş ekranlı bir sürümü gibi görünüyor. Zaten iPad, hali hazırda iPod Touch ve iPhone uygulamalarını çalıştırabiliyor ve iPad için özel hazırlanmış HD uygulamalar da birer birer Apple uygulama mağazasındaki yerini alıyor.

Apple iPad, kurumsal pazarda kendine bir yer edinebilir. Şirketler iPad için çevrimiçi uygulamalar geliştirip çalışanlarının mobil işlerinde bu uygulamaları kullanabilmelerini sağlayabilir. Küçük boyutları ve 3G desteğiyle kurumsal mobil ihtiyaçları tamamen karşılayabileceğine süphe yok.

Mevcut özellikleriyle iPad, Apple’ın yapmasını istediği dışında bir şey yapmayan (iTunes olmadan bilgisayara bağlanmaz, Apple’ın kendi uygulama mağazası dışından yazılım yüklemeye izin vermez), firmanın diğer ürünlerinin satışını engellemeyen ve son kullanıcı için sadece eğlence amaçlı kullanılabilecek bir cihaz. Müzik çalabiliyor, ancak cebinize atıp dışarı çıkamazsınız. Internete girebiliyor, ancak Flash animasyonlarını izleyemezsiniz.

Apple’ın daha ne kadar iPad satacağını ve kullanıcıların cihazı ne kadar verimli kullanabileceklerini zaman gösterecek.Daha kaliteli yorumlar için sadece üyelerimizin yorum yazabilmesine izin verilmektedir. Kolayca sitemize üye olup bu sağlıklı topluluğa siz de katılabilirsiniz. DijitalMagazin'e hoş geldiniz.

Sitemize üye olmak için buraya tıklayın.