DijitalMagazin.Net

17 Ocak, Cuma

Güncelleme:09:49

Dosya Editörden Netbook'lar vaad ettiklerini yerine getirebiliyorlar mı?
Üye OlÜye Giriş

Netbook'lar vaad ettiklerini yerine getirebiliyorlar mı?

netbook

Intel, çok az güç tüketen Atom işlemcileri ile netbook adı verilen mini dizüstü bilgisayar segmentinin doğmasını sağladı. Küçük, uzun pil ömrüne sahip ve ucuz bu bilgisayarlar bir anda çok yüksek satış rakamlarına ulaştılar.

Bu bilgisayarların tasarlanma amacı adından da anlaşılacağı gibi internette dolaşmak ve basit uygulamaları çalıştırmaktı. Küçüklükleri ise taşınabilirliği çok artırıyordu.

Ancak bu segment bir anda ultra ucuz dizüstü bilgisayar segmenti haline geldi. İlk çıkan netbook’ların 7 inç gibi komik boyutta ekrana sahip olduklarını düşünürsek üreticilerin bu yeni segmente nasıl baktığını daha iyi anlayabiliyoruz.

Daha sonra 10.1 inç boyutunda ve 1024x600 çözünürlükteki ekranlar bu bilgisayarlarda standart hale geldi. Cihazların donanım özellikleri tamamen birbirinin aynısı oldu: 1.6 GHz tek çekirdekli Intel Atom işlemci, 1GB Bellek, Intel GMA tümleşik grafik işlemci, 160 GB sabit disk ve kablosuz bağlantı.

picture7ub1

Ancak günümüzün en düşük web sitesi standardının 1024x768 olduğu düşünüldüğünde 600 piksel yüksekliğe sahip ekranların web sayfalarında ve yazılımlarda nasıl bir çalışma ortamı sağlayacağı hiç düşünülmedi.

Bazen Windows’un bile yazılım pencereleri bu ekran yüksekliğine sığmaz oldu ve pencerenin altındaki Tamam veya İptal butonlarına tıklayamama sorunu ile karşı karşıya kaldık. Zaten Microsoft’un Windows XP’yi netbooklar için piyasada tutmasının sebeplerinden birisi de bu. Windows Vista ve Windows 7’nin bazı pencereleri netbook ekranlarında düzgün görüntülenemeyebiliyor.

Antivirüsler gibi üçüncü parti yazılımların pencere boyutları da çoğu zaman netbook’ların küçük ekranlarına sığmıyorlardı. Bu yüzden çoğu firma netbook için özel yazılımlar çıkarmak zorunda kaldı.

Internet için üretildiği söylenen bilgisayarlardan web sitelerini görüntülemek de 600 piksel yüksekliğindeki ekranlardan dolayı bir işkence haline dönüşüyor. Ekranda daha az bilgi görüntülenebildiği için sürekli aşağıya doğru kaydırma yapmak gerekiyor.

HP ve Dell’in tam da bu yüzden 10.1 inç netbook segmentinden çekileceklerini daha önce duyurmuştuk. Müşteri deneyimine çok önem veren bu firmalar kullanıcıların 10.1 ekranlı bilgisayarları verimli bir şekilde kullanamadıklarını düşünüyor ve ortaya çıkan fiyat rekabetinden dolayı da ürün kalitesinden ödün vermeyi göze alamayacaklarını belirtiyorlar.

netbooks

11.6 inç ve 10.1 inç ekrana sahip netbooklar

HP ve Dell, bir üst netbook standardı olan 11.6 inç boyutunda ve 1366x768 çözünürlüğe sahip modeller üretmeye odaklandılar.

Netbook bilgisayarlar Intel tarafından organize edilen ve medya tarafından sürekli iyi yorumlar alarak ve eksiklerinden çok az bahsedilerek yaratılan bir tüketim furyası gibi görünüyor. Adını aldığı internete bağlanma işini verimli olarak yerine getiremedikten sonra ucuz olması neye yarar ki? Yavaş Atom işlemcisinin yoğun Adobe Flash kullanan web sitelerini görüntülerken ciddi oranda sıkıntı çıkardığını da unutmamak gerek.Daha kaliteli yorumlar için sadece üyelerimizin yorum yazabilmesine izin verilmektedir. Kolayca sitemize üye olup bu sağlıklı topluluğa siz de katılabilirsiniz. DijitalMagazin'e hoş geldiniz.

Sitemize üye olmak için buraya tıklayın.