DijitalMagazin.Net

21 Haziran, Perşembe

Güncelleme:11:49

Dosya Konu 4G ve getirdikleri
Üye OlÜye Giriş

4G ve getirdikleri

Makale içeriği

  1. 4G ve getirdikleri (bulunduğunuz sayfa)
  2. 4G ve IP
  3. Kullanım alanları

4g_logoCep telefonlarımızla GPRS üzerinden güzel güzel WAP sitelerine bağlanırken birden 3G denilen yeni nesil bağlantı teknolojisi hayatımıza girdi ve kendimizi cep telefonundan görüntülü görüşme yaparken ve bilgisayarımızı 3G üzerinden internete bağlarken bulduk.

3G, bize yüksek veri aktarım hızları sunarak cep telefonlarımızı internetin zengin içeriğine biraz daha yakınlaştırdı. 3G bağlantısının verdiği görüntülü görüşme imkanının ülkemizde beklendiği kadar çekici bulunmamasına rağmen dizüstü bilgisayarlar için hemen her yerde kullanılabilen hazır bir internet bağlantısı sağlaması bir çok bilgisayar kullanıcısı tarafından tercih edilmesini sağladı.

Ancak 3G hayatımıza mevcut bazı sorunlarla birlikte geldi. Yüksek frekansta (2100 MHz) yayınlar kullandığı için çok düşük kapsama alanına sahip 3G, operatörler için yüksek dağıtım maliyetlerine yol açtı.

3gvs3g

3G’nin bu kapsama sorununa çözüm olarak 4G kablosuz bağlantı teknolojisi geliştirildi ve şu an kullanıma hazır durumda. 4G daha geniş kapsama alanı dışında 3G’ye göre çok daha yüksek veri aktarım hızlarına ulaşabilmesiyle ADSL gibi internet bağlantılarını neredeyse gereksiz kılıyor.

İlk 4G bağlantı testi Amerika’nın en büyük cep telefonu operatörlerinden biri olan Verizon tarafından 17 Ağustos 2009’da Amerika Birleşik Devletleri'nin Boston ve Seattle kentleri arasında yapıldı.

 

Sayfa 1 / 3Daha kaliteli yorumlar için sadece üyelerimizin yorum yazabilmesine izin verilmektedir. Kolayca sitemize üye olup bu sağlıklı topluluğa siz de katılabilirsiniz. DijitalMagazin'e hoş geldiniz.

Sitemize üye olmak için buraya tıklayın.