DijitalMagazin.Net

21 Haziran, Perşembe

Güncelleme:11:49

Dosya Konu Advanced Format ile daha verimli sabit diskler
Üye OlÜye Giriş

Advanced Format ile daha verimli sabit diskler

hdd_headBilgisayar teknolojisinin donanım ihtiyaçlarının artmasıyla birlikte bir teknolojinin daha sonu geliyor. Sabit disklerimizde yıllardır kullanılan 512-bayt boyutundaki sektörler yerini 4 KB boyutundaki Advanced Format teknolojisine bırakıyor.

Sabit disklerde kapasite artırımı söz konusu olunca karşımıza üç farklı yol çıkıyor:

  1. Sabit diskin sahip olduğu plaka sayısını artırmak
  2. Plakaların veri kaydetme yoğunluğunu artırmak
  3. Advanced Format teknolojisi ile veriyi daha verimli olarak kaydetmek

Sabit disk üreticileri ilk iki yöntemi kullanarak sabit disklerin kapasitelerini artırıyorlar. Western Digital’in ortaya attığı ve kullanmaya başladığı Advanced Format teknolojisi sabit diskin fiziksel yapısı ile oynamadan en güvenli biçimde kapasite artırımını sağlıyor.

Mevcut 512-bayt sektörlerle Advanced Format’ın 4 KB’lık sektörlerinin farkını bir şekille gösterebiliriz.

advancedformat_dijitalmagazin

Advanced Format teknolojisi 2009 yılında sabit disk üreticileri tarafından standart hale getirildi. Windows Vista’dan itibaren Microsoft bu teknolojiyi işletim sistemine entegre etmiş durumda.

Windows XP, Advanced Format teknolojisini desteklemiyor. Microsoft herhangi bir şekilde bu teknolojinin Windows XP’ye eklenmeyeceğini belirtti.

Western Digital bir süredir sabit disklerinde Advanced Format teknolojisini kullanıyor. Ancak Windows XP’nin de Advanced Format ile biçimlendirilmiş diskleri doğru olarak kullanabilmesi için genel tasarımdan farklı bir yapı kullanıyor.

Western Digital sabit diskler 512-bayt boyutundaki sekiz veri paketini başlarındaki Sync DAM adı verilen referans noktaları (resimde mavi renkte) olmadan peşpeşe kaydediyor ve peşlerine ayrı ayrı ECC (Hata kodu doğrulama) kodlarını ekliyor. Disk üzerindeki işlemci yongası, işletim sisteminin gönderdiği 512-bayt boyutundaki verileri birleştirip 4 KB boyutunda tek bir veri gibi kaydediyor ve okurkan de parçalara bölüp iletiyor.

Western Digital’in Advanced Format teknolojisi bu yöntemle fiziksel olarak hiçbir iyileştirme yapmadan %7 ile %11 arasında kapasite artırımı sağlayabiliyor. Advanced Format teknolojisi ayrıca daha verimli bir ECC alanı da vaad ediyor.

Mevcut disklere herhangi bir şekilde Advanced Format teknolojisini destekleyecek hale getirilemiyorlar. Bu teknoloji için disklerin üretimde bu şekilde ayarlanmaları gerekiyor.

22-136-514-03

Western Digital, Advanced Format teknolojisini ilk olarak Caviar Green disklerinde kullanmaya başladı. 500 GB ve daha üzeri yeni diskler Advanced Format teknolojisini kullanabiliyor. Western Digital'in bu teknolojiye sahip disklerini model numaralarından tanıyabiliyoruz. Örneğin WD20EARS modeli, içindeki R harfiyle Advanced Format teknolojisini destekliyor. Ayrıca bu teknolojiyi destekleyen diskler 64 MB tampon belleğe sahip oluyorlar.Daha kaliteli yorumlar için sadece üyelerimizin yorum yazabilmesine izin verilmektedir. Kolayca sitemize üye olup bu sağlıklı topluluğa siz de katılabilirsiniz. DijitalMagazin'e hoş geldiniz.

Sitemize üye olmak için buraya tıklayın.