DijitalMagazin.Net

21 Haziran, Perşembe

Güncelleme:11:49

Dosya Konu Blu-ray'den sonrası
Üye OlÜye Giriş

Blu-ray'den sonrası

blu-rayVCD, DVD derken nihayet Blu-ray hayatımıza girdi. Şimdilik 1080p Full HD televizyonlarımız ve Blu-ray ile mutluyuz. Peki yarın bizi ne bekliyor?

700MB kapasiteli CD’ler üzerinde dağıtılan VCD filmler bir süre piyasada kaldıktan sonra DVD filmler hayatımıza girdi. 480p çözünürlüğe sahip DVD’ler 8.5GB toplam depolama kapasitesiyle ev sinema sistemlerinin geliştirilmesinde öncü rol oynadılar.

DVD filmler ve DVD oynatıcılar yaygınlaşmaya başladığı zamanlar klasik CRT televizyonlar kullanıyorduk ve bu televizyonlarda izlediğimiz DVD filmlerin görüntü kalitesi başımızı döndürüyordu.

Zamanla hayatımıza LCD ve Plazma televizyonlar girdi ve her şey yavaş yavaş değişmeye başladı. Birden Sony ile Toshiba arasında Blu-ray ve HD-DVD savaşı başladı. Sony, Playstation 3’e Blu-ray sürücü entegre etti. Daha sonra MGM ve Panasonic’i de yanına alarak güçlendi ve sonunda Toshiba teslim olmak zorunda kaldı. Böylece günümüzün depolama teknolojisi Blu-ray temel standart haline geldi.

Blu-ray_disc

Blu-ray diskler tek katmanda 25 GB, çift katmanda ise 50 GB veri depolayabiliyor ve bu 1080p çözünürlüğündeki filmler için fazlasıyla yeterli. Aslında Blu-ray için teorik veri depolama kapasitesi tek katmanda 100 GB, çift katmanda 200GB. Ancak bu biçimde kaydedilen Blu-ray diskler henüz kullanılmıyor. Mevcut Blu-ray oynatıcılar 100 GB kapasiteli diskleri hiçbir ek donanım veya yazılım gerektirmeksizin oynatabiliyorlar.

Bir süredir TV üreticileri arasında bir teknoloji rekabeti var. Bu rekabet çerçevesinde firmalar ürettikleri ürünlerde görüntüyü oluşturan teknolojilere yoğunlaşmış durumdalar. Plazma, LCD, LED ve OLED derken yepyeni ürünler raflarda belirmeye başladı. Bu ürünlerde değişmeyen bir tek ortak özellik var: 1080p Full HD çözünürlük desteği.

Peki 1080p’nin ötesi yok mu? Tabii ki var; 2160p. Bu format “Quad HD” veya “Super Quad HD” olarak biliniyor. 3840x2160 çözünürlüğü destekleyen 2160p tam dört adet 1080p filmin toplam çözünürlüğüne sahip. Quad HD standardı mevcut Full HD teknolojisinin devamı gibi görünüyor.

Quad HD’nin de ötesi  var, “Ultra High Definition-Ultra HD” veya “Super Hi-Vision” olarak bilinen yeni bir görüntü biçimi de yavaş yavaş olgunlaşıyor. 7680 × 4320 çözünürlüğe ulaşan bu format 33.2 megapiksel çözünürlüğe sahip bir video kamera ile çekilmiş filmler anlamına geliyor. Bu biçimde kaydedilen sıkıştırılmamış 20 dakikalık bir video yaklaşık 4 TB yer kaplıyor. Ancak bu görüntü biçimi henüz standartlaşmış değil.

UHDV_comp

DVD, 720p HD, 1080p Full HD ve Ultra HD video boyutlarının görsel olarak karşılaştırılması

Video biçimlerinde kullanılan çözünürlükler arttıkça bu videoları depolama ve pazarlama sorunları ortaya çıkıyor. Blu-ray en fazla 50 GB kapasitesiyle bir Quad HD filmi depolamak için çok küçük kalıyor.

Bu duruma çözüm olarak da daha yüksek kapasiteli yeni diskler geliştirilmiş durumda. “Holographic Versatile Disc” (HVD) olarak adlandırılan diskler özel yapısıyla 10 TB’a kadar veri depolayabiliyor. HVD diskler ileride standartlaşması beklenen Ultra HD filmler için de kullanılabilecek.

HVD_big

Bu teknolojiler ne zaman çıkacak diye sorarsanız cevabı hazır: Sony 2016’ya kadar Quad HD filmler taşıyan HVD diskleri ve yine Quad HD formatını destekleyen televizyonların üretimine geçmeyi planlıyor. Emektar DVD’nin 12 yıldır hayatımızda kalmasına karşın anlaşılan henüz yeni sayılan Blu-ray’in ise sadece 5 yılı var.Daha kaliteli yorumlar için sadece üyelerimizin yorum yazabilmesine izin verilmektedir. Kolayca sitemize üye olup bu sağlıklı topluluğa siz de katılabilirsiniz. DijitalMagazin'e hoş geldiniz.

Sitemize üye olmak için buraya tıklayın.