DijitalMagazin.Net

21 Haziran, Perşembe

Güncelleme:11:49

Dosya Konu Dokunmanın dünü, bugünü ve yarını
Üye OlÜye Giriş

Dokunmanın dünü, bugünü ve yarını

Makale içeriği

  1. Dokunmanın dünü, bugünü ve yarını (bulunduğunuz sayfa)
  2. Dokunmanın Tarihi
  3. Dokunma Türleri
  4. Dokunmatik ekranlarda oluşan sorunlar
  5. Dokunma teknolojisinin geleceği

touchDokunmatik kelimesine eski siyah beyaz televizyonlardan beri aşinayız. O zamanlar uzaktan kumanda olmadığı için televizyon kanallarını televizyonun yanındaki panelden elle değiştirmek zorundaydık. Bazı televizyonların panellerinde dokunmatik düğmeler yer alıyordu.

Zamanla dokunma teknolojisi gelişti ve daha çok alanda kendine kullanım alanı buldu. Uzun süredir endüstride kullanılan dokunmatik ekranlar daha sonraları mağazalar ve alışveriş merkezlerinde gördüğümüz, tanıtım ve bilgilendirme amacıyla kullanılan ve kiosk denilen bilgisayarlarda da kullanılmaya başlandı.

Şimdi ise dokunmatik ekranların gelişmesi ve kullanımının artmasıyla hemen her cihaza "dokunur" olduk. Dizüstü bilgisayarlarımızın dokunma panellerinden (touchpad) çoklu-dokunma (multi-touch) teknolojisine sahip bilgisayar veya cep telefonlarına kadar her yerde karşımıza çıkıyor.

Aslında dokunma teknolojisinin bu kadar hızlı yayılmasının sebebi Apple'ın ilk nesil iPod'larda olabilecek en iyi şekilde kullanmış olmasıdır.

Bir çok farklı dokunma teknolojisi mevcut ve bu teknolojilerin avantajlarıyla kullanıldıkları yerler farklılık gösteriyor.

Bu yazıda dokunma teknolojilerinin yanında, dokunarak çalışan bilgisayarların dününü, bugününü ve yarınını inceleyeceğiz.

 

Sayfa 1 / 5Daha kaliteli yorumlar için sadece üyelerimizin yorum yazabilmesine izin verilmektedir. Kolayca sitemize üye olup bu sağlıklı topluluğa siz de katılabilirsiniz. DijitalMagazin'e hoş geldiniz.

Sitemize üye olmak için buraya tıklayın.