DijitalMagazin.Net

21 Haziran, Perşembe

Güncelleme:11:49

Dosya Konu HTML 5: Adobe Flash'ın sonu mu geliyor?
Üye OlÜye Giriş

HTML 5: Adobe Flash'ın sonu mu geliyor?

Makale içeriği

  1. HTML 5: Adobe Flash'ın sonu mu geliyor? (bulunduğunuz sayfa)
  2. Yeni özellikler
  3. Mevcut destek
  4. Standartlaşma Süreci

html_5Apple’ın bütün mobil cihazlarında Adobe Flash eklentisini kullanmayı reddetmesi hala çok tartışılan bir konu. Adobe’ın Creativity Suite 5 (CS5) ile iPhone için Flash geliştirme çabaları da Apple’ın engeline takılmıştı.

Bu hafta yaygın web tarayıcı eklentisi olan Adobe Flash’ın gelecek sürümünü incelemiştik. Flash, özel web uygulamaları geliştirmekten başka HTML standartlarının eksikliklerini gidermek için de kullanıldı. HTML standardının doğrudan video ve ses oynatma özelliğine sahip olmaması Flash’ın yaygınlaşmasını sağladı.

Ancak HTML 5 ile birlikte Adobe Flash’ın pabucu dama atılıyor gibi görünüyor. Yeni API ve kod yapılarıyla video ve ses oynatmayı da destekleyen HTML  5, web tarayıcıların doğrudan video oynatabilmesine imkan tanıyor.

html5

Yeni standardın geliştirilmesindeki temel amaç Adobe Flash, Microsoft Silverlight ve  Sun JavaFX gibi web tarayıcı gömülü eklentilerinin kullanım alanlarını daraltmak. Bu eklentiler iyi yazılmamış kodlarda çoğu zaman sorun çıkarıp web tarayıcıların çökmesine neden oldukları biliniyor.

 

Sayfa 1 / 4Daha kaliteli yorumlar için sadece üyelerimizin yorum yazabilmesine izin verilmektedir. Kolayca sitemize üye olup bu sağlıklı topluluğa siz de katılabilirsiniz. DijitalMagazin'e hoş geldiniz.

Sitemize üye olmak için buraya tıklayın.