DijitalMagazin.Net

21 Haziran, Perşembe

Güncelleme:11:49

Dosya Konu Konuma dayalı hizmetler
Üye OlÜye Giriş

Konuma dayalı hizmetler

kdh

Gün geçtikçe dünya küçülüyor. Küçülen dünyadan kasıt, iletişimin artması ve nerede olduğunuzun bir değeri olmadığı. Bu durum bizleri özgür bırakırken, teknoloji sadece bizi özgürleştirmeye değil aynı zamanda esareti altına almaya da başlıyor. Konuma Dayalı Hizmet olarak adlandırılan ve faydalarına aşağıda değineceğim teknoloji, kullanılan mobil veya sabit cihazın bulunduğu yer bilgisi kullanılarak sunulan hizmet olarak tanımlanır.

Bu yeni kavram bize sağlık, iş veya kişisel hayatta kendine çeşitli kullanım alanlarındaki faydalarıyla sunuluyor. Örneğin cep telefonunuzun konumu bulunarak en yakın banka ATM’si veya yakınlarda bulunan otel, restoran gibi yerleri ya da sağlık sorunu yaşadığınızda en yakın sağlık merkezini bulabilmemizi sağlıyor.

Konuma Dayalı Hizmetlerin omurgasında GPS teknolojisi bulunuyori çünkü bir GPS cihazı, 4 metre hatta bazen daha da hassas olarak yerinizi tespit edebiliyor. GSM ve IP (internet) üzerinden yapılan tespitler ise daha geniş bir alanda yerinizi tespit ediyor.

GPS sistemleri ilk olarak Amerikan ordusu için geliştirildi ve ardından son kullanıcıların da kullanımına açıldı. GPS sistemleri ile ilgili detayları Araç Takip Sistemleri isimli yazımızda bulmanız mümkün.

pda

Gelinen noktada fotoğraf makineleri, cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar gibi mobil cihazların çoğunda GPS cihazlarına rastlamanız mümkün. Konuma Dayalı Hizmetlerin ticari boyutu reklamlara dayanırken eğlence boyutu ise biraz daha derin. Uzun zamandır kullanılan GSM konumunuza göre size en yakın arkadaşlarınızı bulmak gibi özellikler en ilgi çekici olanları arasında yer alıyor. Hatta yeni nesil bir fotoğraf makinesinde çektiğiniz fotoğrafın içerisine o anki GPS konum verileri (koordinatlar) eklenerek fotoğrafın nereden çekildiği Google Earth gibi programlar aracılığıyla otomatik olarak gösterilebiliyor.

Konum belirleme aynı zamanda cihazın IP adresi, bağlanılan Wi-Fi noktası veya cihazda bulunan GPS aygıtı aracılığıyla yapılabiliyor.

Mozilla Firefox konum bilgisini kullanabilen ilk web tarayıcısıdır. Geosense for Windows ise Windows 7’nin ilk konum belirleme algılayıcısı olarak bu bilgiyi kullanabilen yazılımlara IP adresinden yararlanarak tahmini konum bilgisini vermektedir.

Konuma dayalı hizmetler genellikle arama, reklam, sosyal ağlar ve oyun sektörlerinde geniş bir kullanım alanı bulmuştur. Bahsettiğimiz alanların biraz daha derinine inelim.
 

Sayfa 1 / 6Daha kaliteli yorumlar için sadece üyelerimizin yorum yazabilmesine izin verilmektedir. Kolayca sitemize üye olup bu sağlıklı topluluğa siz de katılabilirsiniz. DijitalMagazin'e hoş geldiniz.

Sitemize üye olmak için buraya tıklayın.