DijitalMagazin.Net

21 Haziran, Perşembe

Güncelleme:11:49

Dosya Konu LED TV Teknolojisi
Üye OlÜye Giriş

LED TV Teknolojisi

led_tvCRT (Cathode Ray Tube - Katot Işınlı Tüp) televizyonlardan LCD TV’lere geçiş daha tamamlanmadan karşımıza LED TV’ler çıktı. Plazma TV teknolojisi ise yüksek elektrik tüketiminden dolayı yavaş yavaş terkediliyor.

Peki nedir bu LED TV? Adından da anlaşılabileceği gibi LED (Light Emitting Diode – Işık Yayan Diyot) denilen bir teknoloji kullanılarak üretiliyor. LED kelimesini daha önce duymuşsunuzdur, televizyonlarımızda, bilgisayarlarımızda çalışma göstergesi olarak LED’ler kullanılır.

Genelde kırmızı ve yeşil renkleri tercih edilen LED’ler üretildikleri maddeye göre mavi, sarı veya beyaz renklerde de olabiliyorlar.

ledler

LED’lerin televizyonlarda kullanımına gelince hemen büyük bir yanlış bilgiyi düzeltmek gerekiyor. LCD ekranlar kendiliğinden ışık yaymadığı için arkadan aydınlatılmaları gerekiyor. LED TV'lerin ekranları sanılanın aksine tamamen LED'lerden oluşmuyor.

Geleneksel LCD ekranlarda aydınlatma için soğuk katotlu floresan kullanılıyor, yani bildiğiniz floresan lambanın incesi. LED TV’ler de aslında aynı LCD panele sahip. LED’ler ekran teknolojisinde değil de, arka aydınlatmasında devreye giriyor. LED TV’lerle LCD’ler arasındaki tek fark bu. Tamamıyla LED’lerden oluşan ekranlar OLED (Organik LED) olarak adlandırılıyor ve bazı mobil cihazlarda kullanılıyor.

LED TV’lerin arka aydınlatma olarak LED’leri kullandığını söyledikten sonra bütün cep telefonlarının aydınlatma olarak LED kullandığını ve dolayısıyla cep telefonu ekranlarının yıllardır LED LCD teknolojisine sahip olduğunu da belirtmek gerek.

led7000_46-f

Arka aydınlatma olarak kullanılan LED’ler floresan aydınlatmalara göre çok daha az güç tüketiyorlar. Ayrıca LED’lerin doğrusal ve parlak ışıkları çok daha yüksek dinamik kontrast (karşıtlık) değerlerine ulaşılabilmesini sağlıyor.

LED TV’lerde kullanılan aydınlatma LED’leri iki tipte olabiliyor: beyaz renkli LED ve renkli LED’ler. Bu ikisinin farkı renk doğruluğunda ortaya çıkıyor. Beyaz LED’li aydınlatmalar geleneksel LCD televizyonlarla neredeyse aynı renk oranlarına sahipken renkli LED’ler kullanan televizyonlar çok daha doğru renkler gösterebiliyor.

sony_bravia_klv_40zx1m

Sony BRAVIA KLV-40ZX1M 9.9 mm incelikte bir LED TV

LED aydınlatma televizyonların inanılmaz incelikte üretilebilmelerine imkan veriyor. Böylece televizyonunuz neredeyse duvarınızın içinde gibi görünüyor.

LED televizyonların şimdilik yüksek fiyatları ve LCD televizyonlara göre güç tüketimi dışında çok büyük bir avantaja sahip olmamaları yaygınlaşmalarını geciktirecek gibi görünüyor. Ancak güç tüketiminin birinci planda olduğu dizüstü bilgisayarlarda LED ekranlar kullanılmaya başlandı bile.

macbook_air

Apple MacBook Air: LED aydınlatmasına sahip ultra-ince dizüstü

LED aydınlatmalı ekranlar LCD ekran teknolojisinin geldiği son nokta olarak kabul edilebilir. LCD panellerin geleneksel floresan aydınlatma yerine geleceğin aydınlatma çözümü olan LED'leri kullanmaya başlamaları aslında erken gelen ve çevreyi koruma açısından oldukça büyük bir yenilik. Henüz üretim maliyetleri yüksek olan LED'ler zamanla ucuzlayacak ve yakın zamanda sadece televizyonumuzu değil, ampul olarak evimizi ve otomobillerimizde far olarak yolumuzu aydınlatacaklar.Daha kaliteli yorumlar için sadece üyelerimizin yorum yazabilmesine izin verilmektedir. Kolayca sitemize üye olup bu sağlıklı topluluğa siz de katılabilirsiniz. DijitalMagazin'e hoş geldiniz.

Sitemize üye olmak için buraya tıklayın.