DijitalMagazin.Net

20 Haziran, Çarşamba

Güncelleme:11:49

Dosya Konu Maddenin 4. Hali Plazma
Üye OlÜye Giriş

Maddenin 4. Hali Plazma

Makale içeriği

  1. Maddenin 4. Hali Plazma
  2. Plazma Televizyonlar
  3. Plazma Ekran Teknolojisi Nedir? (bulunduğunuz sayfa)
  4. LCD Ekran Teknolojisi Nedir?

Plazma Ekran Teknolojisi Nedir?

Plazma Ekran Teknolojisi Nedir?

Plazmanın maddenin 4. hali olduğundan ve gazı ısıtarak veya elektrik akımıyla elde edilebileceğinden söz etmiştik. Plazma ekranların teknolojisinde her pikselde içleri özel bir gaz karışımı ile dolu düşük basınçlı kapalı cam bölmecikleri vardır. Bu ufak plazma bölmelerinin ardında kırmızı, mavi ve yeşilden oluşan renkli fosforlar bulunur. Bu bölmelere elektrik verildiğinde, bölmelerinin içindeki özel karışım gaz, maddenin üç halinden farklı olan plazma haline dönüşür ve görünmeyen UV ışını yayar. Bu ışın kırmızı, mavi ve yeşil fosfor tabakasına çarparak görünüyor. Bu sayede bir pikseldeki renk oluşmuş oluyor. Plazmanın en önemli dezavantajı ekran ki görüntü sabit kaldığında fosfor maddelerinde oluşan ion etkisi, plazmanın parlaklık ömrünü azaltıyor. Bunu önlemek için ISM denilen bir koruyucu önlem alınmıştır. Sabit görüntü ekrana uzun süreli yansıdığında aktifleşerek ekran parlaklığını kademe kademe düşürür. Bu işlem devam ederse 10 dakika içinde yarı yarıya ekran parlaklığı düşer ancak işlem yavaş yavaş gerçekleştiği için göz bu durumu algılayamaz. ISM teknolojisi sayesinde plazma ekranların kullanım ömrü uzuyor. 160 dereceden yatay ve dikey olarak görülebilir olan ekranları plazmaların büyük avantajlarından biridir. Bilgisayarınızın DVI çıkışlı bir ekran kartı varsa plazma ekranlar çok kaliteli görüntü sunuyor.

Plazma Panellerin Çalışma Prensibi

Plazma paneller, iki paralel cam tabakanın arasında yer alan ve ızgara şeklinde yerleşik, içi plazma adı verilen neon ve xenon gazları ile dolu binlerce odacıktan oluşur. Bu odacıkların her biri bir piksele denk gelir. Elektrik akımı bu odacıklarda bulunan plazmaya ulaştığında, oluşan çok küçük bir ultraviyole ışınımı fosforlu bir tabakaya çarparak kırmızı, mavi veya yeşil (RGB) renklerden birine sahip bir piksel oluşturur. Ekran yüzeyinde oluşan bunun gibi yüz binlerce piksel bir araya gelerek ekranda gördüğümüz görüntüyü oluşturur.

Plazma Ekrana Sahip Olmanın Avantajları

Plazmaların en büyük avantajı, sadece 8,8 cm. ile 13 cm. olan incelikleri, 25–60 kg. civarındaki ağırlıkları ve duvara asılarak yerden ek tasarruf sağlamalarıdır. Manyetik alanlardan etkilenmezler. Yüksek kontrast ve parlaklık oranı ile detayların daha net görünmesini ve aydınlık ortamlarda bile rahatça izlenmesini mümkün kılar. Plazmalar merkezden köşelere kadar mükemmel görüntü sunar. Ortalama 160 derecelik görüntü açısına sahip düz ekran yapıları, oturma konumunuz ne olursa olsun kayıpsız görüntüler sunar. Bir dezavantaj olarak görülebilecek konu plazmaların fiyatları, LCD TV'lere göre daha pahalıdırlar. Öte yandan, gerek kullanım ömrü, gerekse gelecek teknolojilere şimdiden hazır olmaları açısından, plazmaları uzun vadeli bir yatırım olarak görmekte yarar var.

 

Sayfa 3 / 4Daha kaliteli yorumlar için sadece üyelerimizin yorum yazabilmesine izin verilmektedir. Kolayca sitemize üye olup bu sağlıklı topluluğa siz de katılabilirsiniz. DijitalMagazin'e hoş geldiniz.

Sitemize üye olmak için buraya tıklayın.