DijitalMagazin.Net

17 Eylül, Salı

Güncelleme:09:49

Dosya Konu Maddenin 4. Hali Plazma
Üye OlÜye Giriş

Maddenin 4. Hali Plazma

Makale içeriği

  1. Maddenin 4. Hali Plazma
  2. Plazma Televizyonlar (bulunduğunuz sayfa)
  3. Plazma Ekran Teknolojisi Nedir?
  4. LCD Ekran Teknolojisi Nedir?

Plazma Televizyonlar

Plazma Televizyonlar

Günümüzde birçok evde bulunan tüplü ekranların modası geçeli uzunca bir zaman oldu. Bugünün yüksek teknolojisi bizi plazma ve LCD ekranlarla tanıştırdı. Bu monitörlerin kendilerine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Yazımızın kalanında bunlara değineceğiz. Ancak iki ekranında getirdiği ortak özellikleri mevcut ve kısaca bunlara değinelim.

Geniş Ekran

Bu yeni nesil ekranların en önemli özelliklerinden birisi 16:9 oranındaki geniş görülebilir alanlarıdır. Bu oran, geleneksel tüplü ekranların kutu gibi 4:3'lük orantıyla karşılaştırıldığında sinema perdesine daha yakın bir görünüm sağlar. Bu sayede izlenmek istenilen DVD, HDTV yayınları gibi görüntülerin sinemaya daha yakın bir görüntü oluşturduğu için tercih ediliyor.

Estetik, İnce, Yerden Tasarruf Sağlayan Tasarım

Yeni nesil bu ekranlar geleneksel ekranlara oranla çok fazla yer kaplamadıkları ve tasarımlarındaki rahatlık açısından, incecik yapılarıyla, panel görünümlü bu televizyonlar her tür dekorasyonla çok iyi uyum sağlayabiliyor. Bununla birlikte duvara veya tavana monte edilebilir olmaları büyük bir avantaj olarak öne çıkmalarını sağlıyor.

Tarama Çizgisi Yok

Geleneksel tüplü televizyonlar görüntüyü yaratmak için tüpü elektron ışınıyla yukarıdan aşağıya doğru taradığı için ekranda çizgiler oluşur. Yassı panel teknolojili plazma ve LCD televizyonlarda piksel teknolojisi kullanıldığı için tarama çizgileri bulunmaz. Yine aynı nedenle bu tür televizyonlarda görüntüler ekranın bütününe aynı tonda düzgün bir şekilde yayılır.

Homojen Ekran Parlaklığı

Projeksiyonlu televizyonların en büyük problemi ekran parlaklığının homojen olmamasıdır. Gerek önden, gerekse de arkadan projeksiyon yöntemini kullanan televizyonlarda ekranın orta kısmı diğer bölümlere göre daha parlak olur. Plazma ve LCD televizyonlarda ise parlaklık ekranın her yerinde aynıdır.

Düz Ekran

Plazma ve LCD televizyonların ekranı gerçek anlamda dümdüzdür. Geleneksel televizyonların bombeli ekranlarının kenarlarında oluşan bozulmalar bu tür televizyonlarda söz konusu olmadığı için tüm açılardan aynı kalitede görüntü elde edilir.

 

Sayfa 2 / 4Daha kaliteli yorumlar için sadece üyelerimizin yorum yazabilmesine izin verilmektedir. Kolayca sitemize üye olup bu sağlıklı topluluğa siz de katılabilirsiniz. DijitalMagazin'e hoş geldiniz.

Sitemize üye olmak için buraya tıklayın.