DijitalMagazin.Net

21 Haziran, Perşembe

Güncelleme:11:49

Dosya Konu Nvidia ION tahtını mı kaybediyor?
Üye OlÜye Giriş

Nvidia ION tahtını mı kaybediyor?

Makale içeriği

  1. Nvidia ION tahtını mı kaybediyor? (bulunduğunuz sayfa)
  2. İlk nesil nVIDIA ION
  3. Yeni nesil ION

nvidia_ionIntel, Atom işlemcilerini duyurduğunda yepyeni bir dizüstü bilgisayar segmentinin kapılarını açtı. Bu işlemcilerle daha ucuz ve çok uzun pil ömürleri olan ve temel olarak internette gezinmek ve basit ofis uygulamalarını çalıştırmak için tasarlanmış dizüstü bilgisayarlar üretilebilecekti. Netbook adı verilen dizüstü bilgisayar segmenti inanılmaz hızlı büyüdü.

Atom işlemci kullanan netbook'ların bu kadar hızlı yaygınlaşmasının nedeni Intel'in üreticilere Atom işlemcilerini ücretsiz olarak dağıtmasıydı. Tabii bunun için de belirli şartları vardı örneğin; ücretsiz Atom işlemci kullanan netbook'larda en fazla 1GB bellek ve Intel yongaseti kullanılacaktı.

Aslında netbook segmenti internette gezinmek için tasarlanıyordu. Ancak kısa sürede gelişen Atom işlemcilerle birlikte netbook bilgisayarlar özelliklerinin ne olduğuna bakılmaksızın "ucuz" dizüstü bilgisayar segmentinin ve Intel'in ULV işlemcileri ile donatılmış ultra-ince dizüstü bilgisayarları segmentinin yerini aldı.

asus_netbook

Atom işlemcisi ve Intel GMA (Graphic Media Accelerator - Grafik ortam hızlandırıcı) tümleşik grafik işlemcisine sahip yonga seti ikilisi ucuz olması ön planda olan dizüstü bilgisayarlar için biçilmiş kaftan. Ücretsiz Atom işlemci, ucuz Intel yonga seti, 1GB bellek kullanan bir dizüstü çok da pahalıya mal olmuyordu. Hatta ilk çıkan netbook'ların 7 inç gibi komik boyutlarda ekranlarla satıldıklarını da hatırlamak gerek.

 

Sayfa 1 / 3


Yorumlar 

 
# xtrabit 2010-03-02 23:58
türkiyede ionlu laptop görmedim. sanırım pahalı diye getirmiyorlar
 


Daha kaliteli yorumlar için sadece üyelerimizin yorum yazabilmesine izin verilmektedir. Kolayca sitemize üye olup bu sağlıklı topluluğa siz de katılabilirsiniz. DijitalMagazin'e hoş geldiniz.

Sitemize üye olmak için buraya tıklayın.