DijitalMagazin.Net

23 Mayıs, Çarşamba

Güncelleme:11:49

Dosya Konu Nvidia ION tahtını mı kaybediyor?
Üye OlÜye Giriş

Nvidia ION tahtını mı kaybediyor?

Makale içeriği

  1. Nvidia ION tahtını mı kaybediyor?
  2. İlk nesil nVIDIA ION (bulunduğunuz sayfa)
  3. Yeni nesil ION

İlk nesil nVIDIA ION

intel_atomAtom işlemcilerinin çift çekirdekli sürümleriyle beraber işlem güçleri de arttı. Artık düşük güç tüketimleriyle birlikte Atom işlemcileri ultra-ince dizüstülerde de kullanılabilir hale geldi. Ancak bu sefer de Intel yonga setinde tümleşik olarak bulunan Intel GMA grafik işlemcisinin düşük performansı sorun teşkil ediyordu.

nVIDIA bu trene binmekte hızlı davrandı ve Intel GMA grafik işlemcilerinin performans sorununa kendi ION yonga setiyle karşılık verdi. İlk nesil ION yonga seti içerdiği Geforce 9400M grafik işlemcisiyle 1080p Full HD videoları sorunsuz bir biçimde yürütebiliyor. Öyle ki bu GPU çoğu 3 boyutlu oyunu da orta ayarlarda çalıştırabilecek kapasitede.

Birinci nesil nVIDIA ION yonga setinin bir avantajı daha vardı. Intel kendi yonga setinde kuzey köprüsü ve güney köprüsü olarak iki farklı çip kullanırken nVIDIA, ION'da bu iki çipi tek bir çipte topladı. Bu, maliyeti düşürürken aynı zamanda da anakart üzerinde daha az yer kaplanmasını sağlayarak daha küçük ve ince bilgisayarlar üretilmesine imkan veriyordu. nVIDIA, bu hepsi bir arada çiplere MCP (Media and Communications Processor) adını verdi.

nVIDIA ION yonga seti Atom işlemcileri için yeni bir kullanım alanı daha yarattı. Küçük boyutları ve üstün grafik özellikleri sayesinde HTPC (Home-Theatre PC - Ev Sineması PC) bilgisayarlarda da rahatlıkla kullanılabiliyor ve grafik performansı yüksek ve çok ince bilgisayarlar üretilmesine imkan veriyordu. Böylece bilgisayarlar LCD veya Plazma ekranların arkasına kolayca saklanabiliyordu.

asus_nettop

Ayrıca ucuz dizüstü bilgisayar olan netbook'ların yanında, "nettop" adı verilen ucuz masaüstü bilgisayarlar da paralel olarak yeni bir ürün segmenti oluşturdu. Bu segmentin en ucuz modellerinde yine Intel GMA grafik işlemcisi kullanılırken nVIDIA ION performans modellerinde yerini aldı.

 

Sayfa 2 / 3


Yorumlar 

 
# xtrabit 2010-03-02 23:58
türkiyede ionlu laptop görmedim. sanırım pahalı diye getirmiyorlar
 


Daha kaliteli yorumlar için sadece üyelerimizin yorum yazabilmesine izin verilmektedir. Kolayca sitemize üye olup bu sağlıklı topluluğa siz de katılabilirsiniz. DijitalMagazin'e hoş geldiniz.

Sitemize üye olmak için buraya tıklayın.