DijitalMagazin.Net

21 Haziran, Perşembe

Güncelleme:11:49

Dosya Konu OLED ve AMOLED ekran teknolojisi
Üye OlÜye Giriş

OLED ve AMOLED ekran teknolojisi

Makale içeriği

  1. OLED ve AMOLED ekran teknolojisi (bulunduğunuz sayfa)
  2. Güç tüketimi

oled_160Geçtiğimiz hafta LED TV’lerde kullanılan ekran teknolojisinden bahsetmiştik ve gerçek LED (ışık yayan diyot) ekran teknolojisinin OLED ekranlar olduğunu o yazımızda belirtmiştik.

Organik LED olarak adlandırılan bu teknoloji, organik yarı iletken bileşiklerin ince bir film halinde iki elektrod tabakası arasına yerleştirilmesi esasına dayanıyor. Elektrodlardaki elektrik akımı organik bileşiğin parlamasını ve istenilen renkte ışık oluşturmasını sağlıyor.

Tarihçe

İlk OLED ekran girişimlerinin 1950’lerde başlamış olmasına karşın günümüzde üretilen ve kullanılan teknoloji, 1980’lerde Kodak mühendislerinden Ching W. Tang ve Steven Van Slyke tarafından geliştirildi. Kodak’ın geliştirdiği ilk organik diyotlar günümüzde kullanılan OLED ekranların temelini attı.

OLEDScreen

Bir OLED cihazın ekranı

Arka Aydınlatma

OLED ekranlar geleneksel LCD ekranlardan farklı olarak arkadan aydınlatılmaya ihtiyaç duymazlar. Kendi ışıklarını yaydıkları için LCD ekranlardan çok daha az güç tüketirler. Ayrıca OLED ekranların kendi ışıklarını yaymaları, LCD ekranlardan çok daha derin siyah renk gösterebilmelerine imkan veriyor. Böylece çok büyük kontrast oranlarına ulaşılabiliyor.

Esnek üretim imkanı

Her ne kadar henüz seri üretim için hazır olmasa da, OLED ekranlar bir mürekkepli yazıcı yardımıyla herhangi bir zeminin üzerine basılabiliyorlar ve esnek yapıları sayesinde elbiselerde veya katlanabilir ve hatta rulo haline getirilebilen cihazlarda da kullanılabiliyorlar.

oled

 

Sayfa 1 / 2Daha kaliteli yorumlar için sadece üyelerimizin yorum yazabilmesine izin verilmektedir. Kolayca sitemize üye olup bu sağlıklı topluluğa siz de katılabilirsiniz. DijitalMagazin'e hoş geldiniz.

Sitemize üye olmak için buraya tıklayın.