DijitalMagazin.Net

21 Haziran, Perşembe

Güncelleme:11:49

Dosya Konu USB 3.0: Daha hızlı, daha verimli
Üye OlÜye Giriş

USB 3.0: Daha hızlı, daha verimli

usb_3Bilgisayarı kapatmadan donanım ekleyebilme ve çıkarabilmeyi mümkün kılan Hot-Plug teknolojisini ilk defa USB (Universal Serial Bus-Evrensel Seri Veriyolu) arabirimi hayatımıza sundu. USB 1.1 ile mutlu yaşarken bir anda USB 2.0'ın yüksek hızı karşısında şaşkına döndük.

Artık kullandığımız cihazların hızları ve yazılımlarımızın kapladığı alan eskiye göre çok artmış durumda. Yüksek hızlı flash bellekler ve SSD diskler inanılmaz veri aktarım hızlarına ulaşılabilmeye başladı. USB 2.0 artık cihazlarımız arası veri aktarımında yavaş kalmaya başlıyor.

Intel, ilk kez 18 Eylül 2007'de USB 3.0 hakkında bir takım ön bilgiler verdi. 17 Kasım 2008'de Apple, HP, Microsoft, NEC ve Intel'in aralarında olduğu USB kurucu topluluğu USB 2.0'ın hız sorununu çözmeyi hedefleyen yeni standartlar üzerinde nihayet karar kıldı ve USB 3.0 resmi olarak hayatımıza girdi.

500px-USB_3.0_Icon.svg

USB 3.0'ın bağlantı logosu

USB 2.0'ın standart veriyoluna ilaveten SuperSpeed veriyolu olarak adlandırılan ikinci bir veriyoluna sahip olan USB 3.0 teknolojisi, sahip olduğu bu ek veriyolu ile çok daha yüksek hızlara ulaşmayı hedefliyor.

USB 3.0 teorik olarak 5 Gbps hızında çalışabilecek şekilde tasarlanmasına rağmen pratikte 3.2 Gbps (400 MB/saniye) hızına ulaşabilmesi yeterli kabul ediliyor. Tabii bu hıza ulaşılabilmesi için bağlantının iki ucundaki cihazların da bu hıza çıkabilecek teknolojiye sahip olmaları gerekiyor.

usb-3_0

USB 3.0 kablosunun yapısı. SuperSpeed veriyolu arkada görülüyor.

USB 3.0'ın en önemli özelliklerinden birisi geriye uyumluluğu. Ek veriyolu hattı gibi büyük teknik değişiklikler içermesine rağmen USB 3.0 cihazları ve kabloları USB 2.0 ve hatta USB 1.1 destekli cihazlarda hiç sorunsuz kullanılabiliyor. SuperSpeed veriyolu bağlantıları, bu cihazlarda herhangi bir yere temas etmeyerek uyumluluğu sağlıyor.

SuperSpeed USB'nin, yüksek güç tüketen veya USB üzerinden şarj olan cihazlar göz önüne alınarak daha yüksek güç verebilmesi kararlaştırılmış. USB 2.0'da bu sınır 500 mA iken USB 3.0'da bu sınır 900 mA düzeyine çıkarılmış. Zaten bir çok üretici bunu önceden fark edip standartlardan daha yüksek güç sağlayabilen USB 2.0 çıkışları kullanmaya başlamışlardı.

Ayrıca asgari cihaz çalışma gerilimi de USB 3.0 ile birlikte 4.4 Volt'tan 4 Volt'a düşürülmüş durumda. Bu, daha az güç tüketen cihazların üretilebilmesine imkan tanıyor.

superspeed_usb_faq_promo

USB 3.0 bağlantı kablosu

USB 3.0 standardı azami kablo uzunluğu konusunda herhangi bir standart getirmiyor. Ancak USB 2.0'da 5 metre olan azami kablo uzunluğunun, yüksek veri aktarım hızlarından dolayı USB 3.0 standardında en fazla 3 metre olabileceği söyleniyor.

USB 3.0 henüz tam olarak yaygınlaşamadı, ancak oldukça hızlı ilerliyor. Şu ana kadar 90'dan fazla cihaz USB 3.0 için sertifika almış durumda. Anakartlarımızdaki yonga setlerinin bu teknolojiyi desteklemeye başlamasıyla birlikte USB 3.0 cihazlar daha da artacaktır. Şimdilik anakart ve dizüstü bilgisayar üreticileri NEC'in sağladığı USB 3.0 yongalarını kullanarak bu teknolojiyi kullanıcılarına sağlıyorlar.

minib

USB 3.0 Mini B bağlantı ucu

Yazılım uyumluluğuna bakılacak olursa Windows 7 henüz USB 3.0 desteğine sahip değil. Ancak önümüzdeki aylarda indirilmeye sunulacak Windows 7 Service Pack 1 ile bu desteğin sağlanacağı tahmin ediliyor. Linux, Eylül 2009'da yayınlanan 2.6.31 sürüm kernel sürümünden itibaren USB 3.0 desteğine sahip.

Intel, 2011'e kadar USB 3.0 standardını kullanmayacağını duyurdu. Bu, yeni teknolojinin yayılma hızını oldukça düşürecek bir gelişme. AMD'nin gelecek nesil yonga setlerinin USB 3.0 desteğine sahip olmayacağı da biliniyor. İki bilgisayar devinin kararları USB 3.0'ın 2011'den önce tam olarak standartlaşmayacağını gösteriyor. Şu an satılan USB 3.0 destekli ürünler de sadece özel ihtiyaç veya prestij amaçlı olacak gibi görünüyor.Daha kaliteli yorumlar için sadece üyelerimizin yorum yazabilmesine izin verilmektedir. Kolayca sitemize üye olup bu sağlıklı topluluğa siz de katılabilirsiniz. DijitalMagazin'e hoş geldiniz.

Sitemize üye olmak için buraya tıklayın.