DijitalMagazin.Net

24 Mayıs, Perşembe

Güncelleme:11:49

Dosya Toplu İnceleme Sabit disklerin RAID 0 performansları…
Üye OlÜye Giriş

Sabit disklerin RAID 0 performansları…

Makale içeriği

  1. Sabit disklerin RAID 0 performansları… (bulunduğunuz sayfa)
  2. ExcelStor Callisto 80 GB, Samsung HD080HJ 80 GB
  3. 160 GB
  4. 200 GB, 250 GB
  5. 500GB, 750GB

Çift sabit disk kullanarak bilgisayarınızın hızını iki katına çıkartın.Bilgisayarın hızı, sistemde bulunan en düşük hızlı parçanın hızına eşittir. Bilgisayarlarda bulunan ve genelde en yavaş işleyen sabit disklerdir. RAID 0 kurduğunuzdan sabit diskin veri akışı ne kadar hızlanır?

Bilgisayarın hızı, sistemde bulunan en düşük hızlı parçanın hızına eşittir. Bilgisayarlarda bulunan ve genelde en yavaş işleyen sabit disklerdir. Bilgisayarın hızını arttırmak için disklerin dönme hızları sürekli geliştirildi ancak 7200 rpm dönme hızında sabit kaldı. Bu dönme hızındaki sınır sonucunda sabit disklerin iyileştirme araştırmaları tabii ki sona ermedi. Genişletilen tampon bellekler, erişim sürelerinin kısaltılması gibi birçok çalışma yapıldı. Ancak istenilen gene olmuyor ve sabit diskler hala bilgisayarın en yavaş çalışan parçası olmaya devam ediyor. Bilgisayarın en yavaş çalışan parçası unvanından sabit diski kurtaracak çözüm RAID 0 oldu. Redundant Array of independent Disk (bağımsız disklerde yedek dizilim) kısaltılması olarak RAID adını alan bu teknoloji, bağımsız diskler kullanılarak, verilerin yedeklerini almak için geliştirilmiş bir yöntemdir. Bu yöntem uzun zamandır biliniyor ve kullanılıyor. Ancak ev kullanıcıları RAID yöntemiyle son bir sene içersinde tanıştılar ve kullanılmaya başlandı.

RAID Nedir?

RAID kontrolcüsüne bağlı, iki veya daha fazla sabit diskten oluşan, sabit disklerle güvenlik veya veri depolama ve veri akış hızını arttırmak için kullanılır. RAID sistem kurabilmek için öncelikli olarak ne istediğinizi sorgulamanız gerekiyor. Yani “bilgisayarım çok yavaş uygulamalarda takılmadan çok daha hızlı çalışmasını istiyorum.” “ bilgisayarımda çok değerli bilgiler saklıyorum kesinlikle kaybetmeden eşzamanlı olarak yedek almak istiyorum” “hem hızını hem de güvenlik seviyesini arttırmak istiyorum.” gibi sorularınızın cevabını RAID sistemlerde bulabiliyorsunuz. RAID’in temel amacı, bilgisayarınızda çalışan ana sabit diskin sürekli onay beklemeden yedeğini almaya dayanıyor. RAID başlığı altında değişik yapılandırmalar buluyor. Masaüstü bilgisayarlarda sıklıkla karşılaşılan RAID sistemleri RAID 0, RAID 1 ve RAID 0+1’dir. RAID sistemleri ve kurulumu Eylül 2006 sayımızda detaylı anlatıldığı için daha fazla detaya girmeden geçiyorum.

Nasıl test ettik?

Sabit disklerin RAID’le ulaşabilecekleri performansı görmek için, önce alışılagelmiş yöntemle sabit diskin çalışma performansını ölçtük. Yani sabit diski bilgisayara bağladık ve işletim sistemi kurduk. HD Tach ve HD Tune yazılımlarıyla sabit disklerin benchmark testini yaptık. Bu sonuç bugüne kadar alışılagelmiş yöntem sayesinde sabit diskten ne kadar performans elde edildiğini gösteriyor. Bu sayede elde ettiğimiz Benchmark sonucu, RAID 0’la ulaşılabilecek performansın benchmark sonucuyla kıyaslanma imkanı veriyor. Yapılan kıyaslamada sabit diskler hem kendi aralarında hem de kendileriyle yarıştırmış oluyoruz. Şöyle ki RAID 0’da iki sabit disk sıralı olarak çalışıyor. Mantık olarak bilgisayara bir sabit disk bağladığınızda sabit diske yazma performansı iki katına çıkması gerekir. İşte bu noktada hangi sabit diskin bu verimi en fazla sağlayabildiğini görüyoruz.
Test platformu
Piyasada her ne kadar Pentium 4 işlemcilerin satışı ciddi oranda azalsa da birçok ev kullanıcısı halen daha bu sınıfta işlemcileri kullanıyor. Test için seçtiğimiz bilgisayarında bu duruma uygun olmasına özen gösterdik. Test bilgisayarımızda Intel Pentium 4 3.6 GHz HT işlemci, Abit AG8 anakart ve 2x512 MB 400 MHz Dual RAM kulandık. Abit AG8 anakart, ICH6 güney köprüsüne sahip ve bu yonga SATA sabit diskler için standart RAID kontrolcüsü barındırıyor. Üzerinde dahili olarak RAID kontrolcüsü barındırsa da Windows XP kurarken bir disketle sürücülerini yüklemenizi gerektiriyor.

 

Sayfa 1 / 5Daha kaliteli yorumlar için sadece üyelerimizin yorum yazabilmesine izin verilmektedir. Kolayca sitemize üye olup bu sağlıklı topluluğa siz de katılabilirsiniz. DijitalMagazin'e hoş geldiniz.

Sitemize üye olmak için buraya tıklayın.