DijitalMagazin.Net

26 Nisan, Perşembe

Güncelleme:11:49

Dosya Toplu İnceleme Sabit disklerin RAID 0 performansları…
Üye OlÜye Giriş

Sabit disklerin RAID 0 performansları…

500GB, 750GB

Hitachi Deskstar 500 GB

16 MB tampon bellek sayesinde öne çıkıyor.

Hitachi ürünleri arasında RAID 0 için en yüksek performansı 500 GB’lık modeli gösteriyor. Ortalama transfer hızında %74 oranında artış sağlarken ortalama okuma hızında %109 oranında artıyor. Bu artışlar sonucu diğer sabit disklerle kıyaslandığında ortalama okuma %1 transfer hızıysa %4 oranında artıyor. Bu oranlar gösteriyor ki veri depolamak için ekonomik ve RAID 0 performansı yüksek sabit disk arıyorsanız aradığınız çözümü size Hitachi 500 GB getiriyor demektir. Bu artış oranları sonucunda ulaştığı sonuçlar testimize katılan diğer disklerden de oldukça yüksek performanslı olduğunu gösteriyor. Bu farkı 13 ms’nin altındaki ulaşım süresinin etkisinin büyük olduğu şüphesiz. Bu bakımdan da test ettiğimiz sabit diskler arasında en düşük erişim süresine sahip olarak bu alanda da birinci oluyor. Çünkü erişim süresinin sabit diskin veri alanına göre düşmeler oluyor. Ancak Hitachi 500 GB veri alanından etkilenemeden performansından ödün vermediğini gösteriyor. Yüksek verimle çalışabilen 500 GB veri alanına sahip bu model 13 ms altında erişim süresi bulunmasına rağmen diğer modellerde bu durumun geçerli olmaması da ilginç karşılanması gereken bir durum.
Sonuçlar:

Highslide JS Highslide JS

Highslide JS Highslide JS

 

  • Üretici: Hitachi
  • Firma: Vektron
  • Tel: (212) 211 80 65
  • Web: http://www.hitachigst.com
  • Puan: 4,5/5

Seagate Barracuda 750 GB

Yüksek kapasiteye rağmen çok iyi performans

HD video Bluray gibi medyaların kullanımının artacağı ve özellikle film dosyaları gibi verilerin boyutlarının artacağını düşünürsek Seagate 750 GB arşiv yapmayı seven insanlar için birebir çözüm olacaktır. RAID 0 da test ettiğimiz Barracuda, 1.5 TB veri alanı olmasına rağmen ortalama transfer hızında %46 artış sağlıyor. Bununla birlikte %80 oranında okuma hızında artış gösteriyor. Ayrıca teste katılan diğer sabit disklerden hem ortalama okuma hem de ortalama transfer hızında en yüksek sonuçları veriyor. Bu sonuçları diğer sabit disklerle kıyasladığımızda ortalama okuma %20 transfer hızındaysa %14 daha yüksek sonuçlar çıkartıyor. Bütün bu mükemmel özelliklerinin yanında fiyatı, ortalama bir bilgisayardan biraz daha fazla ancak bir kere masraf edip uzunca bir süre sistemini kurcalamak istemeyen kullanıcılar için oldukça güzel bir çözüm olacaktır. Bununla birlikte işletim sistemini kuracağınız disk alanı yerine, depolama için kullanmak bilgisayarınızdaki verilerin güvenliğin arttırmak için doğru bir çözüm olacaktır.
Sonuçlar:

Highslide JS Highslide JS

Highslide JS Highslide JS

 

  • Üretici: Seagate
  • Firma: Datagate
  • Tel: (212) 321 41 41
  • Web: http://www.seagate.com
  • Puan: 5/5
 

Sayfa 5 / 5Daha kaliteli yorumlar için sadece üyelerimizin yorum yazabilmesine izin verilmektedir. Kolayca sitemize üye olup bu sağlıklı topluluğa siz de katılabilirsiniz. DijitalMagazin'e hoş geldiniz.

Sitemize üye olmak için buraya tıklayın.