DijitalMagazin.Net

17 Ocak, Cuma

Güncelleme:09:49

Haberler Sektör Araba alıp satmak için bir elektronik imza yeter!
Üye OlÜye Giriş

Araba alıp satmak için bir elektronik imza yeter!

Elektronik imzanın hayatımıza getirdiği kolaylıklara bir yenisi eklendi. Yeni çıkan kanunla beraber araba alım satım işlemleri artık elektronik imza ile noterden halledilebiliyor. Böylece araba devir işlemleri için saatlerce bürokratik işlemlerle uğraşmak da tarihe karışıyor. E-imza ile araba alım satım işlemleri yapmak için Türkiye’nin ilk elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı olan E-GÜVEN’den e-imzanızı hemen alın.

1 Mayıs 2010 tarihinden itibaren geçerli olan 5942 sayılı kanunun birinci maddesi gereğince Araç ve Sürücü Bilgi Sistemi (ASBİS) adlı elektronik sistemle alıcı ve satıcıların araç devri ile ilgili tüm işlemleri noterde yapılabiliyor. Yeni sistemle beraber devri yapılacak olan aracın trafik, maliye, muayene ve sigorta ile ilgili bilgileri elektronik ortamdan notere ulaştırılıyor, böylece araç alım satımı için diğer kurumlara gitmeye gerek kalmıyor ve  bütün işlemler elektronik ortamda sonuçlandırılabiliyor.

ASBİS nasıl işliyor?
Üretimi veya ithalatı yapılan araçlara ilişkin veriler üretici veya ithalatçı tarafından Araç ve Sürücü Bilgi Sistemi’ne iletiliyor. Elektronik ortamda zaman damgalı ve e-imzalı olarak saklanan bu bilgiler aracın satışı yapılırken de devir işlemi için yasal zemini oluşturuyor. Aracın satışı yapıldığında ise satışa ilişkin bilgiler elektronik ortamda satışı yapanlar tarafından e-imzalı olarak merkezi sisteme iletiliyor ve alıcı bu işleme ek olarak tescil talebinde de bulunabiliyor.

Projeden kimler yararlanabiliyor?
Araç tescil ve sürücü belgesi düzenleme sisteminin modern, güvenilir ve e devlet normlarına uygun bir yapıya kavuşturulması ve işlemlerin tek merkezden elektronik ortamda yapılması amacıyla düzenlenen projeden kamu kurum ve kuruluşları, otomotiv sektörü, araç alım satımıyla uğraşanlar, muayene istasyonları, sigorta şirketleri, sürücü kursları, araç ve sürücü belgesi almış veya alacak olanlar bu projeden faydalanabiliyor. Bu sistemde kullanmak üzere ihtiyacınız olan e-imzanıza sahip olmak için www.e-guven.com adresindeki online formu doldurmanız yeterli.

E-GÜVEN Genel Müdürü Can Orhun, konu hakkındaki düşüncelerini şöyle dile getiriyor: Yeni çıkan kanunla beraber araba alım satım işlerinin de elektronik imza ile yapılabilmesinin heyecan verici bir gelişme olduğuna inanıyoruz. Elektronik imza sahibi olanlar bürokratik işlemler için saatlerini harcamadan, kağıttan ve paradan da tasarruf ederek araba alma ya da satma imkanı buluyorlar. Elektronik imza uygulamasının gün geçtikçe yaygınlaşarak farklı alanlarda hayatımızı kolaylaştırmasından Türkiye’yi e-imza uygulamasıyla tanıştıran E-GÜVEN olarak mutluluk duyuyoruz.”

Elektronik imzanızı www.e-guven.com adresinden hemen alın!

Elektronik imza sahibi olmak isteyen kişi ve kurumların www.e-guven.com adresine girerek online başvuru formunu doldurmaları yeterli oluyor. E-GÜVEN, sunduğu yerinde kimlik kontrolü ve yerinde kurulum hizmetleri sayesinde de, elektronik imza sahibi olmak isteyen ancak iş yoğunluğu nedeniyle bir türlü fırsat bulamayanlara büyük kolaylık sağlıyor. “Yerinde kimlik tespiti” uygulaması, başvuruda bulunan kişilerin aranması, ortak bir randevu zamanının belirlenmesi ve başvuru sahiplerinin belirlediği yerlere gidilerek kimlik tespiti yapılması süreçlerini ve telefonla teknik destek hizmetini kapsıyor. “Yerinde kurulum” uygulaması ise, elektronik imzaların kullanılabilmesi için elektronik sertifikaların içinde bulunduğu akıllı kartların ve kart okuyucuların bilgisayarlara kurulması, tanıtılması ve gerekli ayarlarının yapılmasını içeriyor.Daha kaliteli yorumlar için sadece üyelerimizin yorum yazabilmesine izin verilmektedir. Kolayca sitemize üye olup bu sağlıklı topluluğa siz de katılabilirsiniz. DijitalMagazin'e hoş geldiniz.

Sitemize üye olmak için buraya tıklayın.