DijitalMagazin.Net

17 Eylül, Salı

Güncelleme:09:49

Üye OlÜye Giriş

Asus RT-N16

Router cihazları “kur ve unut” türü cihazlardır. Bir kez kurulumunu yaptıktan sonra bozulana veya bağlantıyı değiştirene kadar nerede olduğunu bile unutulur. Bu da yetmezmiş gibi uzun bir aradan sonra tekrar ayar yapmaya çalıştığınızda ise aynı ayarları bulmak cihazı yeniden tanımak kadar zor olabiliyor. Asus RT-N16 ise şimdiye kadar kullandığımız en kolay arabirimi ile bu işi çok basitleştiriyor. Yazılım tasarımıyla öne çıkan Asus RT-N16, sağladığı tasarruf, estetik görünümü ve güçlü kablosuz ağı sayesinde öne çıkıyor.

asus-rt-n16


Asus RT-N16’nın web tabanlı yönetim sayfalarına bağlandığınızda Router’a bağlı ağın basit bir topografisiyle karşılaşıyoruz. Bu diyagram sayesinde ağ yapınızı görmeniz daha kolay olurken, herhangi bir cihaza tıklayarak, cihazın ayarları değiştirilebiliyor. Ayrıca bu sayfalardan ortam sunucusu özelliklerine ilaveten Asus’un AiDisk ve EzQoS özelliklerini yönetilebiliyor. Bu özelliği bakımından kullanıcının işini oldukça kolayşaştıran Asus RT-N16, ağ üzerinde yer alan bir cihaza ulaşmanız için network uzamanı olmanızı gerektirmiyor.

Cihazın özellikleri kesinlikle incelemeye değer. EzQoS özelliği belirli trafik türlerine istediğiniz bant genişliğini belirleyebilmenizi sağlıyor. “Gaming” butonuna tıkladığınızda o sistemin trafiğine öncelik verebiliyor. Asus AiDisk özelliği ise firmanın kendi DNS özelliğini kullanarak statik IP adresi olmayan kullanıcıların her yerden sistemlerine erişebilmelerini sağlıyor. Bunun en iyi yönü bütün bunları diğer bir web sitesine girmeden de halledilebiliyor. Bu işleri oldukça kolaylaşıran akıllıca düşünülmüş bir kısayol sistemi.

asus-rt-n16_1Cihazın en iyi özelliklerinde birisi de arkasında bulunan ve iki harici sürücü bağlamanıza imkan veren USB portları. Bu, RT-N16’yı tüm uPNP ortam sunucusu ve her klasöre özel tanımlayabileceğiniz okuma/yazma erişimi kısıtlamalarıyla basit bir NAS cihazına dönüşüyor. Bu USB soketlerini ev ağınızdaki yazıcınızı paylaşmak için de kullanabiliyorsunuz. Bu sayade evdeki bütün bilgisayar için tek bir yazıcı tek bir depolama diski yeterli geliyor. İşleri kolaylaştıran bu özelliği sayesinde kullanılabilirliği artıyor. Ortak yazıcı ve depolama alanı sayesinde ağınızın maliyeti oldukça düşüyor. Kısacası Asus RT-N16 Router kendi masrafını fazlasıyla telafi edebiliyor.

asus-rt-n16_2Yazılım tasarımı, kuşkusuz ürünü çekici kılan en iyi özelliği, ancak donanım kalitesi olarak da RT-N16 yazılımının kalitesinden geri kalmıyor. Dört Gigabit Ethernet soketinin yanında WAN portu ve hızlı kablosuz performans için draft-n desteği de ürünü eksiksiz hale getiriyor.

ASUS RT-N16, tasarımı ve özelliklerinin yanında uygun fiyatıyla da alınası Router cihazlarından birisi olmayı hak ediyor.

asus-rt-n16_4

asus-rt-n16_5Daha kaliteli yorumlar için sadece üyelerimizin yorum yazabilmesine izin verilmektedir. Kolayca sitemize üye olup bu sağlıklı topluluğa siz de katılabilirsiniz. DijitalMagazin'e hoş geldiniz.

Sitemize üye olmak için buraya tıklayın.