DijitalMagazin.Net

21 Haziran, Perşembe

Güncelleme:11:49

Üye OlÜye Giriş

TP-Link TL-WN821N

tl-wn821nEv ve işyerlerimizde elektronik cihazların artması beraberinde kablo sorununu da getiriyor. Ses sistemi, ağ, elektrik ihtiyacı için evin dört bir yanını dolaşan kablolar evleri daha tehlikeli mekanlar haline getiriyor. Üstelik bir de işin sağlık boyutu var.

Ev içinde dolaşan her bir kablo, elektrik iletimi sağladığı için bir çeşit elektrik süpürgesi gibi bütün tozu üzerine çekiyor. Keyiflerinizden feragat etmek istemiyorsanız kablo kargaşasından kurtulmak oldukça zor ancak kabloları azaltmanız mümkün.

Kablolardan kurtulmak için yapılacak en pratik çözümün başında ağ kablolarından kurtulmak geliyor. Bunun için bir kablosuz modem ve bilgisayarınız için kablosuz ağ adaptörü edinmeniz yetiyor. Kablolardan kurtulmak adına geliştirilen bu çözüm beraberinde başka bir sorunları da getiriyor. Ağ bağlantısının hızı ve kapsama alanı bu sorunlardan en önemseneni. Ağ bağlantısı için değişik hızlarda bağlantı kurmanız mümkün. Günümüzün en yaygın ve fiyatı uygun olan kablosuz ağ ürünleri en fazla 56Mbps hızında iletişim kuran 802.11g standardında çalışıyor.

İnternetin günden güne hızlanması ve dosya boyutlarının artması bu standardın değişmesini zorunlu kılıyor. 802.11g yerini 802.11n standardına bırakıyor. 802.11n standardı 300 Mbps hıza çıkabiliyor. Bu en yaygın kullanılan 100Mbps Ethernet bağlantısından üç kat daha hızlı demek oluyor. Hem kablolardan kurtulup hem de daha hızlı ağ iletişimi kurabilmek mümkün. Bu noktada TP-Link firmasının TL-WN821N modelli ağ adaptörü karşımıza çıkıyor. Bir hatırlatma bu ürünü gerçek hızında kullanabilmek için 802.11n destekli bir modeminiz olduğundan emin olun.

TL-WN821N sürücü desteği bakımından Windows 2000’den 7’ye kadar bütün 32 bit ve 64 bit Windows işletim sistemlerini destekliyor. Ancak Linux ve Mac desteği bulunmuyor. Kurulumu ve kullanımı için uzman bir bilgisayar kullanıcısı olmanız gerektirmeyecek CD ve kullanım kılavuzu hazırlanmış.

Bir kablosuz ağ adaptöründe dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi de ebatlarıdır. Eğer adaptörün ebatları çok geniş olursa, özellikle sabit bilgisayarın arka panel USB çıkışlarına taktığınızda iki hatta üç USB soketini işgal ettiğini görebilirsiniz. Böyle bir durumda uzatma kablosu kullanmanız gerekir ancak kablolardan kurtulamayacaksınız bunun neresi kablosuz ağ? TL-WN821N bu hususta güzel ölçülere sahip. 106 x 33 x 12 mm ebatlarında kasası bulunuyor. Buna rağmen TP-Link kalitesinden ödün vermeden kutu içeriğine bir adet 80 cm uzunluğunda bir uzatma kablosu eklemiş.

Ürünün tavsiye edilen fiyatı: 32 $ +KDV

İletişim:

Datastar Bilgi teknolojileri
(212) 544 12 00Daha kaliteli yorumlar için sadece üyelerimizin yorum yazabilmesine izin verilmektedir. Kolayca sitemize üye olup bu sağlıklı topluluğa siz de katılabilirsiniz. DijitalMagazin'e hoş geldiniz.

Sitemize üye olmak için buraya tıklayın.