DijitalMagazin.Net

17 Eylül, Salı

Güncelleme:09:49

Üye OlÜye Giriş

ASUS P7P55D Deluxe

p7p55d-deluxeIntel’in yeni nesil P55 çipsetini kullanan anakartlar henüz olgunlaşma aşamasında. ASUS ve GIGABYTE bu çipseti kullanan anakart örneklerini birbiri ardına incelemeye sunuyorlar. MSI, ASRock, EVGA, Biostar ve ECS’nin de kısa sürede bu kervana katılacağını tahmin ediyoruz. Bu diğer üreticilerin de anakart örneklerini göstermeye başlamasıyla P55 tabanlı anakartlarda teknoloji ve özellik savaşı iyice kızışmaya başlayacak.

12c98fc4e9ASUS P55 çipseti üzerine kurulu anakarlarda en geniş ürün yelpazesiyle piyasaya giren üreticilerden biri olacak gibi görünüyor. ASUS, PRO serisi anakartlarla giriş seviye, EVO serisi ile orta seviye, daha sonra üst düzeye doğru bir adım atarak Deluxe ürünleriyle ve son olarak ROG (Republic of Gamers) ürünleriyle de üst düzey anakart sektörüne P55 ürünlerini sokmaya planlıyor.

933be67154Geçtiğimiz hafta ASUS P7P55D Deluxe anakartını inceleme fırsatı bulduk. Bu anakart ASUS’un “Xtreme Design” özelliğini taşıyor. Bu teknoloji ASUS’un Turbo V, Turbo Key, Xtreme Phase, Anti-EMI, ve StackCool 3+ özelliklerini içeriyor. Bu paketin en etkileyici yanı ise güncellenmiş Turbo V uygulaması ve gelişmiş PWM tasarımı. Bu özellikler 245’in üzerinde saat frekanslarına, yani 2500MHz bellek frekanslarına çıkabilmeye imkan tanıyor.

Anakarta hızlıca bir göz atacak olursak genel tasarımın mükemmel olduğunu ve özellikle çoklu ekran kartı kullanmak isteyenler göz önüne alınarak CrossFire X veya SLI sistemlerine oldukça uygun bir şekilde tasarlandığını söyleyebiliriz. ASUS, IEEE 1394a desteği için VIA VT6308P yongasını, DTS Surround Sensation destekli 10 kanal HD ses (8+2) için VIA VT2020 (BD192/24 ENVY HD) çözücüsünü ve AI NET2 desteğine sahip LAN işlevi için de Realtek 8112L/8110SC Gigabit LAN kontrolcülerini kullanmış. Üreticilerin P55 yongasetinin bize sunduğu tümleşik Intel Gigabit LAN desteğini niçin kullanmadıkları da ayrı bir merak konusu.

a01f9eed15VIA VT2020 hoş bir tümleşik ses desteği veriyor ve standart Realtek ALC 888/889 serisinden daha iyi çıkış kalitesine sahip. Anakart ayrıca 14 adet USB 2.0 portuna sahip ve standart BIOS yazılımı ile DDR3-2133 standardında 16GB’a kadar çift kanal bellek desteğine sahip. ASUS ayrıca power-on/reset/clear CMOS butonları ile uzay kasa kullanmayı seven kullanıcılara için ise biçilmiş kaftan.

Bellek yuvaları konusunda birçok özellik düşünülmüş. İlki ASUS’un Q-DIMM parça teknolojisi sayesinde özellikle geniş ekran kartlarında kurulum sıkıntısı olmadan yerleştirmeyi hedefliyor. ASUS ayrıca MemOK! Teknolojisi sayesinde sistemin BIOS ekranına gelemeyecek kadar sorunla karşılaştığı aşırı bellek zamanlaması seçimleri sonrasında otomatik olarak sistemi güvenli ayarlara geri getiriyor.

OV DRAM, OV IMC, ve OV CPU anahtarları sayesinde de zaten çok yüksek olan BIOS limitlerini yok sayarak aşırı yüksek hız denemesi yapılabilmesi sağlanıyor. Bu işlem ek voltaj gerektirdiği için bu anahtarlar çok aşırı hız aşırtma durumlarında önemli rol oynuyor.

P7P55D Deluxe P55 yonga seti tarafından sağlanan altı adet (açık mavi) SATA 3Gb/s portu ile Intel’in Matrix Storage teknolojisinin dokuzuncu sürümünü de destekleyen RAID 0, 1, 5 ve 10 seçeneklerini destekliyor. Ayrıca koyu mavi ve beyaz SATA bağlantıları ile Jmicron JMB322 yongasının Drive Xpert Technology sistemi destekleniyor. Bu anakart için aslında Marvell 6G yongası düşünülmekteydi, ancak Marvell yongasıyla ilgili sorunlarını çözene kadar bu destek kaldırıldı.

e9121af379Anakart iki PCIe 2.0 x1 slotu, 2 PCI slotu ve üç adet PCIe x16 yuvası içeriyor. P55 yongası tarafından sağlanan PCIe x4 yuvası grafik uygulamaları için tasarlanmıyor. Aslında NVIDIA bu yuva için SLI desteğini kaldırdı ve AMD’nin de performans sebepleriyle aynı şeyi CrossFire X için yapmasını umuyoruz. PCI ve PCIe yuvalarının yerleşimi çok iyi ve SLI veya CrossFire X sistemi kurduktan sonra tek PCIe x1, PCIe x4 ve PCI yuvası kullanılabilir halde kalıyor.

İşlemci bölümü Vigor Mansoon III gibi it/çek tipi büyük işlemci soğutucularının ilk yuvadaki bellek ile çakışmasını önleyecek şekilde açık bırakılmış. Anakartın arkası temiz ve arka kapak gerektiren sıvı soğutma sistemlerinin düzgün bir şekilde monte edilebileceğini düşünüyoruz. ASUS 16 fazlı güç sistemi ile ilk testimizde245+ Bclk oranlarına kolayca ulaşabilmeyi sağlıyor. Aşırı hız aşırtma durumlarında CPU soketinin çevresindeki kondansatörlerin sorunlara yol açabilir, fakat bu tüm P55 anakartlarında gördüğümüz ortak bir sorun.

b1ad131f08Arka panel standart PS/2 fare ve klavye portlarını, optik/koaksiyel S/PDIF çıkış portlarını, sekiz USB 2.0 portunu, çift Gigabit LAN portlarını, IEEE 1394a portunu, ses panelini ve kullanışlı bir CMOS Reset butonunu içeriyor.

Uzaktan kumanda ise anakartın Turbo V özelliğinin bir parçası. Bu özellik şu an sisteminizi %3, %7 ve özel oluşturduğunuz bir hız aşırtma ayarına otomatik geçiş yapmanızı sağlıyor. Ayrıca Bclk oranları da gerçek zamanlı olarak değiştirilebiliyor. Bu özelliği 3Dmark Vantage ve diğer uygulamalar çalışırken sorunsuzca denedik. EPU motoru da bu cihaz ile gerçek zamanlı olarak ayarlanabiliyor.a668a37639Daha kaliteli yorumlar için sadece üyelerimizin yorum yazabilmesine izin verilmektedir. Kolayca sitemize üye olup bu sağlıklı topluluğa siz de katılabilirsiniz. DijitalMagazin'e hoş geldiniz.

Sitemize üye olmak için buraya tıklayın.