DijitalMagazin.Net

17 Eylül, Salı

Güncelleme:09:49

İnceleme Mobil cihazlar ASRock ION 330 incelemesi Türkiye'de ilk!
Üye OlÜye Giriş

ASRock ION 330 incelemesi Türkiye'de ilk!

ASRock ION330 hd48901gdualdviASRock NetTop serisi bilgisayarlar Türkiye’de Eylül ayı içinde satışa sunulacak. Yanınızda rahatlıkta taşıyabileceğiniz ASRock NetTop serisi, işte iş ve evde ev bilgisayarı olacak çok yönlü bir bilgisayar olarak karşımıza çıkıyor. İnceleme için Test Merkezimize gönderilen NetTop serisinden, ION 330’u Türkiye’de ilk defa DijitalMagazin.Net okurları için inceledik.Bütün elektronik cihazların günden güne küçüldüğü ve hayatımızda daha fazla cihazın yer aldığını gerçeği gittikçe daha da belirginleşiyor. Kişisel bilgisayarlarda artık NetTop ismiyle bu kervana katılmaya başladı.

NetTop bilgisayar üretimine ASRock, 3 farklı sürümü bulunan ION modelleriyle katıldı. ION 330-BD, ION 330 ve S330 modelleriyle piyasaya çıkan ASRock, S330 modelinde nVidia yerine Intel 945GC yonga seti kullanmış. Şu an mevcut bütün modellerinde Intel Atom 330 Dual-Core işlemci kullanılıyor.

IKutu içeriği ile birlikte ASRock ION 330ON 330 elimize ulaştığında, test merkezimizde bulunan bir cep telefonu kutusuyla aşağı yukarı aynı ebatta bir kutuyla karşılaştık. Ancak kutuyu açınca cihazın kutunun yarısını doldurabildiğini görünce şaşkınlığımız biraz daha arttı. Kutu içeriğinde ION 330, 19V 3.42A adaptör, HDMI DVI dönüştürücü, Anti-Slip pad (kaymayı önleyen bez), sürücü CD’si ve kurulum kılavuzu bulunuyor.

Kutuyu açıp kişisel bilgisayarımızı kurduğumuzda üzerinde Windows 7 işletim sistemi vardı ancak normalde bu seride işletim sistemi olarak Windows tercih edilmeyecek. Linux işletim sistemi ile satışa sunulması planlanıyor.

24082009062ASRock ION 330'un kasası hem küçük ebatlarda hem de çok sessiz çalışıyor. Öyle sessiz çalışıyor ki çalıştığını anlamak ancak önündeki aydınlatmadan anlaşılabiliyor. Sessizliği, dip gürültüden dolayı bir süre sonra oluşan baş ağrısı gibi sorunları ortadan kaldırırken özellikle geceleri çalışmayı seven ya da çocuklu aileler için ideal bir çözümü de beraberinde getiriyor. Küçük boyutlara sahip olmasıysa istediğiniz yere rahatlıkla taşımanızı sağlıyor ancak taşınabilirlik bakımından baktığımızda harici bir adaptörle çalışıyor olması taşınabilirliği olumsuz olarak etkiliyor. Bunun yerine adaptörü kasa içine sığdırabilselerdi çok daha güzel olurdu.

img-SmallCompareİncelediğimiz üründe, işletim sistemi Windows 7 olmasına rağmen işletim sisteminde herhangi bir aksama söz konusu değil. Test için kurduğumuz Tom Clancy's HAWX oyununu 1280x1024 çözünürlükte hiçbir takılma yaşamadan rahatlıkla oynadık. Performansını incelerken karşılaştığımız en büyük eksisiyse *.mkv formatında HD video izlerken görüntünün takılması oldu. Eğer HD video izleyecekseniz kesinlikle VGA arabirimine sahip bir monitör kullanmamanız gerekiyor. VGA arabiriminde HD görüntü sürekli donduğu için video izlemek bir işkenceye dönüşüyor. *

* HDMI arabirimi görüntü iletiminde daha hızlıdır. Bu nedenle HD video izlerken oluşan takılmalar ortadan kalkabilir. HDMI arabirimini kullanarak HD video test edilmemiştir.

ASRock NetTop ION 330 piyasaya 399+KDV fiyatıyla çıkacak. Bu fiyat ilk bakışta masaüstü bilgisayarlarla kıyaslandığında şu an biraz pahalı gibi görülebilir. Ancak bu ürün için şu an bir alternatif sunulamayacağından fiyat konusunda bir eleştiri yapmamız doğru olmaz.

Görünen o ki artık her televizyonun yanında bir NetTop bilgisayar olacak ve geriye kalan DVD/DivX/Blu-ray/müzik çalarlar gibi aletler ıskartaya ayrılacak. Bilgisayar kullanıcıları bu kadar küçük bilgisayar için ne kadar hazır bilinmez ancak yakın gelecekte bu cihazlar birer vazgeçilmez olacağa benziyor.

Özellikler
İşlemci (CPU) - Intel® Atom™ 330 (Dual-Core CPU)
Yonga (Chipset) - NVIDIA® ION™ graphics processor
Bellek (Memory) - 2GB DDR2 800 MHz memory, support dual channel, maximum memory capacity 4GB*

*Due to the CPU limitation, the actual memory size may be less than 4GB for the reservation for system usage under Windows® XP / XP 64-bit / Vista™ / Vista™ 64-bit.
Ekran Kartı (VGA) - NVIDIA® ION™ graphics, support DX10 / Full HD 1080p (Blu-ray / HD-DVD)* playback

*Blu-ray/HD-DVD disc is supported by Blu-ray/HD-DVD drive.
Sabit Disk (HDD) - 2.5” HDD 320GB
DVD - DVD Super Multi (Slim type)
I/O - 1 x HDMI (with HDMI to DVI adapter), 1 x D-Sub VGA, 6 x USB 2.0, 1 x S/PDIF (Optical)
Ethernet (LAN) - Gigabit LAN
Ses - HD Audio 5.1 channel
Kasa Gürültüsü
- Below 26dB
Güç Kaynağı - 65W /19V Adapter
Boyutlar - 195mm (W) x 70mm (H) x 186mm (L)
Hacmi (litre) - 2.5L
Ağırlığı - 1.7Kg


Galleri : ASRock ION 330Daha kaliteli yorumlar için sadece üyelerimizin yorum yazabilmesine izin verilmektedir. Kolayca sitemize üye olup bu sağlıklı topluluğa siz de katılabilirsiniz. DijitalMagazin'e hoş geldiniz.

Sitemize üye olmak için buraya tıklayın.