DijitalMagazin.Net

17 Ocak, Cuma

Güncelleme:09:49

İnceleme Taşınabilir bilgisayar [İnceleme] Asus Eee PC 1201N
Üye OlÜye Giriş

[İnceleme] Asus Eee PC 1201N

Makale içeriği

  1. [İnceleme] Asus Eee PC 1201N (bulunduğunuz sayfa)
  2. Teknik Özellikler ve Fotolar

asusBirbirinden ufak netbook'lar üretilirken Asus, Eee PC serisini boy boy yapmaya kararlı görünüyor. Asus Türkiye tarafından gönderilen 1201N Netbook, test merkezimize ilk geldiğinde en dikkat çekici özelliği 12.1" ebatında 1366x768 çözünürlükte ekranı oldu.

Eee PC 1201N boyutlarına baktığımızda netbook mantığına aykırı gibi görünse de, performans ve özelliklerini değerlendirdiğimizde rahatlıkla Netbook olduğu söylebilirisiniz. Intel atom 330 Diamondville işlemcili 1201N, üzerinde tek modül 2 GB 400 MHz DDR2 belleği ile geliyor. Bellek 3 GB'a kadar yükseltilebiliyor. İşlemci ve RAM arasında nVidia ion yonga seti bulunuyor. Eee PC 1201N'in performansına değerlendirmek istediğimizde en büyük eksiyi, dahili olarak gelen Hitachi Travelstar 5K500 sabit disk aldı. Bu disk SATA-II olmasına rağmen 5400 RPM ve 8 MB dahili önbelleği bulunuyor. Bunun yerine 7400 RPM ve önbelleği daha yüksek bir sabit disk kullanılması performansı etkili şekilde arttıracaktır. 2 GB RAM ile daha hazlı bir sabit disk, notebook bilgisayarı aratmayacak bir performansta kullanmanıza olanak tanır.

Asus_1201n_review

Yazımın başında da bahsettiğim gibi 12" ekrana sahip olması 1201N'e daha büyük bir kasa gerektiriyor. Taşınabilirlik bakımından, daha küçük netbooklara nazaran kıyaslayacak olursak farksız demek yerinde olur. Kasa ebatlarının büyük olmasının en büyük dezavantajı, küçük kasalardaki gibi toplu duramadığından dengeli tutmadığınız zaman zarar vermeniz çok kolay oluyor. Ancak diğer netbooklara göre daha geniş olan kasa, alan genişliğinden dolayı soğutmayı da kolaylaşıtırıyor.

Sonuç olarak baktığımızda Asus Eee PC 1201N, geniş ekranı , rahat kullanılan klavyesi, ofis işlerinizi yürütmek ve internette gezinmek için biçilmiş kaftan. Aynı zamanda bir netbook kullanıcısı olarak, test ettiğim Asus Eee PC serisinde en çok kullanmak isteyeceğim model 1201N'dir.

 

Sayfa 1 / 2Daha kaliteli yorumlar için sadece üyelerimizin yorum yazabilmesine izin verilmektedir. Kolayca sitemize üye olup bu sağlıklı topluluğa siz de katılabilirsiniz. DijitalMagazin'e hoş geldiniz.

Sitemize üye olmak için buraya tıklayın.