DijitalMagazin.Net

17 Eylül, Salı

Güncelleme:09:49

İnceleme Yazılım Google Chrome Beta
Üye OlÜye Giriş

Google Chrome Beta

Makale içeriği

  1. Google Chrome Beta (bulunduğunuz sayfa)
  2. Seçenekler ve Kullanım
  3. Sonuç

Google Chrome BetaKarşılaştırdığımız bu tarayıcıların iyi özelliklerini almış ve bir araya kendine özgü bir görünümle yansıtmış. Kurmak, kullanmak ve istenirse bilgisayardan kaldırmak bilgisayar kullanmaya ilk kez başlamış biri için bile oldukça kolay ve hızlı. Google Chrome ilk kurulup başlatıldığında Firefox kullananların hatırlayacağı biçimde tüm favori linklerinizi otomatik olarak içe aktarıyor ve tarayıcı değiştirmenize rağmen kaldığınız yerden devam ediyorsunuz. Zaten Google Chrome Beta sitesindeki felsefesine bakılırsa, kullanımı kolay, basit ve sade tasarımı sayesinde anlaşılabilirliği arttırmak ve gördüğümüz kadarıyla bu amaçlarına ulaşmış durumdalar.

 

Kurulum

Google Chrome’u kurmak istediğinizde Google Chrome sitesine girip “Google Chrome yükleyici” indirmeniz gerekiyor.  Bu programı indirdiğinizde Google Chrome’u indirmiş olmuyorsunuz. Yükleyici program Chrome’un sürekli güncel kurulumunu takip edilebilmesi için kullanılan bir ara program. Google Chrome’u doğrudan indirememenin bir kötü yanı da internet bağlantısı olmayan bilgisayarla kurulamıyor olması. Yükleyiciyi çalıştırdığınızda karşınıza “Google Chrome indiriliyor…” yazısı geliyor ve bu süreçte hız, internet bağlantınızın hızınıza göre işlem uzunluğu değişiyor. Sonraki adımlar göz açıp kapayıncaya kadar “Google Chrome kuruluyor” diye bir uyarıyla sonuçlanıyor. Evet, artık program kuruldu ve şimdi geldi ince ayarların yapılmasına. Diğer web tarayıcılarından alışkın olduğumuz bu aşama Chrome da yok. Chrome’un ayarlarında Temel Bilgiler, Küçük Düzenlemeler ve Gelişmiş Seçenekler olarak üç bölüm var. Ve onlarında kendi içinde birkaç seçeneği var.

Rekabet

2008 yılının ağustos ayına baktığımızda en çok kullanılan internet tarayıcısı kuşkusuz ki Internet Explorer. Onu takip eden internet tarayıcısı da Mozilla Firefox. Bu iki internet tarayıcısı bütün internet kullanıcıların yaklaşık %50,6’sı Internet Explorer %43,7’sı Firefox olacak şekilde toplamda %94,3 gibi bir orana sahip. Şu an İnternet Explorer ve Firefox kadar kullanılmasa da kendine göre bir kullanıcı kitlesi olan Opera, Safari, Mozilla, NetScape, Avant, Flock ve Maxthon gibi tarayıcılar mevcut. Yani Google Chrome için en büyük rakip Internet Explorer ve Firefox.

 

Sayfa 1 / 3Daha kaliteli yorumlar için sadece üyelerimizin yorum yazabilmesine izin verilmektedir. Kolayca sitemize üye olup bu sağlıklı topluluğa siz de katılabilirsiniz. DijitalMagazin'e hoş geldiniz.

Sitemize üye olmak için buraya tıklayın.