DijitalMagazin.Net

17 Eylül, Salı

Güncelleme:09:49

İnceleme Yazılım [İnceleme] FreeRIP Pro
Üye OlÜye Giriş

[İnceleme] FreeRIP Pro

Makale içeriği

  1. [İnceleme] FreeRIP Pro (bulunduğunuz sayfa)
  2. Kurulum
  3. FreeRIP Basic ve FreeRIP Pro
  4. Özellikler
  5. Son Değerlendirme

freeripKasetlere bir alternatif olarak geliştirilen CD'ler zamanla ses depolamada bir standart haline geldi  ve aynı zamanda müziğe dijital dünyanın kapılarını açtı. CD olarak anılan yuvarlak plastik diskler bir zamanlar kasetlerin plaklara yaptığını şimdi de kasetlere yaptı, artık kaset bulabilmek neredeyse mümkün değil. Satın aldığımız müzik CD'lerini müzik setimizde ve otomobilimizde rahatlıkla dinleyebiliyoruz.

Ses CD'leri hayatımıza çok hızlı girdi, ancak artık onların da devri yavaş yavaş geçiyor. Kullandığımız her cihaz müzik çalma özelliğine kavuşuyor ve bunun için boyut olarak büyük ve hantal CD'lerden daha kullanışlı ve pratik yollara ihtiyaç duyuyorlar.

MP3'ün Kısa Tarihi

MP3 furyası işte bu ihtiyaçtan doğdu. İnanmak zor, ancak MP3'ün geliştirilmesi çok daha öncelere dayanıyor. MP3'ün temel çalışma prensibi olan "insan kulağının algılamayacağı sesleri silerek dosya boyutunu küçültme" 1894 yılında Alfred Marshall Mayer tarafından ortaya atılmış bir öneri.

cdda1979'da dijital ortamların gelişmeye başlamasıyla Bell laboratuvarlarında başlatılan çalışmalar 1991 yılında meyvesini verdi ve ilk MP3 kodlamaları yapılmaya başlandı. 1994'te Fraunhofer ilk MP3 kodlayıcıyı piyasaya sürdü ve bilgisayarlarda fazla yer kaplanmadan müzik dinlemeyi herkesin kullanımına sundu.

Ses CD'leri halk arasında "Track" (İz) denilen özel bir biçimde kaydediliyor. Bu biçime Red Book biçimi adı veriliyor. Red Book biçimi CD üzerinde uygulanabilen biçimleri belirleyen çeşitli renkteki kitaplardan bir tanesi. Bu biçimdeki sesler 1411.2 Kbit/sn veri oranında kaydediliyor ve neredeyse mükemmel bir ses kalitesi sunuyor.

Ancak Bilgisayarım penceresinden bir ses CD'sinin içini açtığımızda karşımıza çıkan Track isimli dosyaları bilgisayarımıza doğrudan kopyalamamız mümkün değil. Bu dosyaları WAV, MP3, OGG veya FLAC gibi dosya biçimlerine dönüştürerek bilgisayarımıza kaydedebiliriz. Bu dönüştürme işlemini yapmak için yazılımlar geliştiriliyor ve bu yazıda bu yazılımların arasında en kullanışlılarından birisi olan FreeRIP yazılımını inceleyeceğiz.

 

Sayfa 1 / 5Daha kaliteli yorumlar için sadece üyelerimizin yorum yazabilmesine izin verilmektedir. Kolayca sitemize üye olup bu sağlıklı topluluğa siz de katılabilirsiniz. DijitalMagazin'e hoş geldiniz.

Sitemize üye olmak için buraya tıklayın.