DijitalMagazin.Net

20 Haziran, Çarşamba

Güncelleme:11:49

İnceleme Yazılım [İnceleme] Internet Explorer 9 Beta
Üye OlÜye Giriş

[İnceleme] Internet Explorer 9 Beta

Makale içeriği

  1. [İnceleme] Internet Explorer 9 Beta
  2. Giriş
  3. Hoş geldin neler getirdin? (bulunduğunuz sayfa)
  4. Birkaç kırpma
  5. Karşılaştırmalı testler
  6. Son olarak

Hoş geldin neler getirdin?

s

 Chakra!

Şüphesiz ki IE 9'un en can alıcı noktası kullanılan yeni JavaScript motoru. Chakra adı verilen bu yeni motorla Java ve JavaScript ile kodlanan sitelerde çok büyük performans artışları elde ettiğini iddia ediyor. Hep birlikte göreceğiz.

HTML5

 HTML5'in tam olarak desteklenmesine halen daha 4,125 gün (ishtml5readyyet.com) olsa da HTML5 ile kodlanan siteler yavaş yavaş görünmeye başladı. Firefox, Safari, Opera gibi rakiplerinin HTML5 desteği sağlamasının ardından IE 9'un olmazsa olmaz yeniliği mutlaka HTML5 olmalıydı. Nitekim Microsoft'ta buna yer vermiş.

GPGPU

 İşte geldik asıl bombaya. Gerçekten üzerinde durulası -hele hele Web siteleri böylesine fazla görsel materyal içeriyorken- bir konu. Birçok kullanıcı bilgisayarında ekran kartına önem verir. Buradaki esas amaç eskiden oyun oynamaktı (Tabii profesyoneller hariç) Fakat GPGPU teknolojisi artık buna bir son veriyor. Artık kullanıcıların aklından "Internet bilgisayarı olacak ekran kartına gerek yok" düşüncesini tamamen çıkarıyor. Bu teknolojiye Chrome, Firefox, Opera gibi tarayıcılar destek vereceğini açıklamıştı. Bunların ardından IE 9'da da buna yer verilmesi pekte sürpriz değil. Fakat IE 9'da sadece Chakra GPGPU desteğine sahip, diğer materyaller değil. Kimilerimiz için bu pek sıkıntı değil çünkü zaten işlem gücü isteyen JavaScript.

 

Sayfa 3 / 6Daha kaliteli yorumlar için sadece üyelerimizin yorum yazabilmesine izin verilmektedir. Kolayca sitemize üye olup bu sağlıklı topluluğa siz de katılabilirsiniz. DijitalMagazin'e hoş geldiniz.

Sitemize üye olmak için buraya tıklayın.