DijitalMagazin.Net

21 Haziran, Perşembe

Güncelleme:11:49

İnceleme Yazılım [İnceleme] Microsoft Security Essentials
Üye OlÜye Giriş

[İnceleme] Microsoft Security Essentials

Makale içeriği

  1. [İnceleme] Microsoft Security Essentials (bulunduğunuz sayfa)
  2. Kurulum
  3. Güncelleme
  4. Ana Pencere
  5. MSE Ayarları
  6. Değerlendirme

Microsoft Security Essentials (Kısaca MSE), Microsoft'un Windows kullanıcılarına sunduğu ücretsiz antivirüs yazılımıdır. Adından da anlaşılabileceği gibi (Microsoft Security Essentials, Microsoft Güvenlik Temelleri) MSE, bilgisayarınız için gerekli en temel güvenlik korumasını sağlayacak, Microsoft tarafından satın alınıp geliştirilen antivirüs uygulamasıdır.

Microsoft, 2005 yılının sonunda beta düzeyine getirdiği ve Windows Live OneCare adıyla ücretli olarak satmaya başladığı antivirüs yazılımının satışını 2009 yılında durdurdu ve Microsoft Security Essentials adında herkese açık ve ücretsiz bir antivirüs yazılımını dağıtmaya başladı.

Microsoft'un Windows Live OneCare konusunda başarılı olamamasının nedeni yazılımın bir çok virüsü bulamaması, güvenlik duvarının standartların altında olması ve kullanıcılardan ve testçilerden iyi yorumlar alamamasıydı.

MSE öncesi Microsoft'un ücretli antivirüs çözümü olan Windows Live OneCare'den bir ekran görüntüsü

Microsoft Security Essentials 2008 yılında Morro kod adıyla geliştirilmeye başlandı ve 29 Eylül 2009 tarihinde ilk kararlı sürümü yayınlandı.

Microsoft, MSE ile ücretli antivirüs yazılımlarına para ödemek istemeyen, ücretsiz alternatiflerde de umduğunu bulamayan kullanıcıları hedef alıyor. Bunun yanında Windows'a atılan "sık sık virüs bulaşması" iftiralarının da bir nebze önünü kesmek istemektedir. Çünkü bir çok bilinçsiz kullanıcı bilgisayarında antivirüs yazılımı kullanmaz ve yine kontrolsüz ve bilinçsiz bilgisayar kullanımı sonucunda ise bilgisayarına virüs bulaşır.Bu durumdan Windows'u yapan Microsoft'u sorumlu tutar. Microsoft, bunu engellemenin ilk adımını Windows XP Service Pack 2 ile birlikte ilk kez duyurulan "Güvenlik Merkezi" yazılımı aracılığıyla kullanıcıyı risklere karşı uyararak yapmış ve bu adımını Microsoft Security Essentials antivirüs yazılımı ile tamamlamıştır.

MSE duyurulduktan hemen sonra Symantec ve Kaspersky gibi ücretli antivirüs üreticileri derhal MSE'nin tam bir antivirüs yazılımı olmadığını, kullanıcıların MSE ile tam olarak güvende olamayacaklarını duyurmaya başlamışlardır. Ancak aslında Microsoft MSE'yi geliştirirken ücretsiz antivirüs üreticilerine rakip olmayı değil, antivirüs satın almayan ve asla da almayacak olan ve PC kullanıcılarının yüzde 50 ile 60'ı kadarına denk düşen kullanıcıları hedeflemiştir.

Microsoft Security Essentials uzun bir beklemeden sonra artık Türkçe olarak kullanıma hazır ve biz de bu yazıda İngilizce sürüm yerine Türkçe sürümünü inceleyeceğiz.

 

Sayfa 1 / 6


Yorumlar 

 
# hlk0700 2010-07-19 00:10
ben bir haftadır kullanıyorum. panda nın bulamadığı 7 tane virüa trojen buldu yok etti gayet
başarılı yalnız açıklamada dediği gibi 2 günde bir elle gücellemek gerekli 30 sn
sürüyor başka bir hatası yok ücretsiz türkçe ve kullanım süresi uzatma derdi yok daha ne olsun
 
 
# kutup 2013-02-22 02:13
harika bir makale teşekkurler.
 


Daha kaliteli yorumlar için sadece üyelerimizin yorum yazabilmesine izin verilmektedir. Kolayca sitemize üye olup bu sağlıklı topluluğa siz de katılabilirsiniz. DijitalMagazin'e hoş geldiniz.

Sitemize üye olmak için buraya tıklayın.