DijitalMagazin.Net

17 Eylül, Salı

Güncelleme:09:49

Kılavuz Donanım Kablosuz İletişim ve Güvenlik
Üye OlÜye Giriş

Kablosuz İletişim ve Güvenlik

Kablosuz İletişim ve GüvenlikElektronik ortamda bilgilere ulaşılırken ya da bilgi alış verişinde bulunulurken bu bilgilere başkaları tarafından ulaşılabilir. Bilgi transfer yöntemlerinden biriside radyo frekans teknolojisidir ve oldukça sık bir şekilde bilişimin birçok alanında kullanılmaktadır. RF (Radyo Frekans) kablosuz veri iletişimi sağlayan bir teknolojidir. RF’in uygulama alanlarından biriside bluetooth teknolojisidir. Ancak kullanımda olan diğer teknolojilerde olduğu gibi bu teknolojide de güvenlik problemi ortaya çıkmaktadır. Güvenlik probleminin en azından belli bir oranda ortadan kalkması için başka bir yöntem de ortaya koyulabilir. Kişi yada kurum bazında şifreleme söz konusu ise biyolojik gelişimin olduğu süreç içinde belli periyotlarla alınacak veriler işlenir. Daha sonraki aşamada şifre oluşturulmuş olacaktır. Söz konusu bu yapının oluşumu için parmak izi ve iris tanıma güvenlik şifrelemeleri için beraber kullanılmaktadır. Günümüz teknolojisinde bu iki güvenlik özelliğinin yada çözümünün yeterli olmadığı ve yeni bir takım biyolojik özelliklerinde kullanılması gerektiği söylenebilir. Son aşamada ilave olarak radyo frekanslı bir kontrol söz konusu olacak ise belli periyotlarla değişik modülasyon teknikleri kullanılabilir.

Şu anki zaman diliminde çalışmasını devam ettiren firmalar en üst düzey verim ve en az maliyetle bir çalışma ürünü çıkarabilmek için kullanmış oldukları bilgisayar ağlarını her konumda internete bağlamaktadırlar. Özelliklede birçok firma güvenlik konusunda hiçbir önlem almadan bu işlevi gerçekleştirmektedir. İnternet ortamı her türlü bilgiyi isteyen kişiye kolaylıkla ulaştırabilme özelliğine sahiptir. Bu bilgilerden faydalanarak bilgisayar ağlarına zarar veren yazılımlardan kaçınmak bir çok alanda ne yazık ki olası olmamaktadır. Bu aşamaya ulaşılmış bir durum yapısında elektronik ortamdaki veriler silinip aynı zamanda değiştirilip istenildiği gibi kullanılabilmektedir. Bu da firmanın kendi konusundaki işlevini ya tamamen yitirmesine yada engellenmesine neden olma sonucuna neden olmaktadır. Çok yüzeysel olarak açıklanmaya çalışılan bu özelliklerden dolayı bilişimde güvenlik kavramını yaşamsal bir ihtiyaç olarak ele alıp incelemek doğal olarak kaçınılmaz bir olgudur.
RF teknolojisi özellikle ve gerçek yapısı ile ortamlar arasında haberleşme için kullanılmaktadır. Bu iki insanın telsiz ile haberleşmesi olarak algılanabileceği gibi iki elektronik cihazın haberleşmesi ( bilgi alış verişi ) olarak da algılanabilir. Bu haberleşme,  alıcı ve verici devreleri ile kullanılan frekans değerlerine bağlı olarak şekillenir. Kullanılan araçların gücü ve duyarlılığı mesafeyi doğrudan etkileyen en büyük özelliktir. RF teknolojisinde frekans modülasyonu kullanılır. Frekans modülasyonu için verici anteninden çıkan elektromanyetik dalgaların genliğinin sabit frekansının ise değişken olduğunu söylemek temel yapı olarak söylenebilir. Şu anda yoğunlukla kullanılan bilişimde güvenlik ve RF teknolojisi için şu temel örnekler verilebilir.

GSM Sistemi, Şifreli Yayınlar ve Bluetooth.

Bilişim kavramı ve RF teknolojisini ayrı ayrı olarak düşünüp değerlendirmemek şu örnekle somut bir hale getirilebilir. Örneğin elimizde bir “9” sayısı bulunsun ve bize bu sayının “bir toplama işleminin sonucunda elde edildiği” söylensin. “9” sayısına ulaşabilmek için “8” ve “1” , “7” ve “2” gibi en azından iki sayıya ihtiyaç vardır. Hiçbir sayıyı kullanmadan “9” sayısına ulaşamayız. İşte burada belirtilmek istenen bağlantı bilişim ve RF kavramları içinde geçerlidir ayrıcada somut ve nesneldir.
Bilgisayar Yük. Müh.
Metin ŞahinDaha kaliteli yorumlar için sadece üyelerimizin yorum yazabilmesine izin verilmektedir. Kolayca sitemize üye olup bu sağlıklı topluluğa siz de katılabilirsiniz. DijitalMagazin'e hoş geldiniz.

Sitemize üye olmak için buraya tıklayın.