DijitalMagazin.Net

21 Haziran, Perşembe

Güncelleme:11:49

Kılavuz Windows Sistemi Yavaşlatan dumprep.exe
Üye OlÜye Giriş

Sistemi Yavaşlatan dumprep.exe

windows_xp_logoKim düzenli olarak virüs taraması, Windows güncellemeleri, geçici dosyaların (Temporary Files) temizliği, disk birleştirme (Defrag) ve açılış ta çalışan öğelerin optimizasyonunu yapmadan dikkatli bir bilgisayar kullanıcısı olabilir?

İşim gereği bilgisayar kullanırken çok dikkatli ve algılarımın sürekli açık olması gerekir.

Birden, bilgisayarımın yavaşladığını ve buna bağlı olarak bilgisayarıma yeni bir başlangıç öğesi eklendiğini fark ettim. Sistem Yapılandırma Yardımcı Programı (msconfig) içinde sistemi yavaşlatan yeni öğenin dumprep 0 –k ya da dumprep 0 –u isimleriyle kayıtlı çekirdek hata bulma (KernelFaultCheck) olduğunu fark ettim.

Çünkü daha önce böyle bir şey açılışta çalışmıyordu ve sistemim yavaşlamaya başladığında çalışamaya başladı.
Highslide JS
Bir virüs olabilen dumprep.exe nasıl benim başlangıç programlarımın içine girmiş? Neden açılışta çalışan programlar listesinden silmeme rağmen dumprep.exe otomatik olarak tekrar yükleniyor? Bunların nedenini tam olarak bilmiyorum ancak Microsoft web sitesinde konuyla ilgili bir açıklama bulunuyor.

Aşağıdaki açıklama Microsoft web sitesinden alınmıştır.


Dumprep.exe aracı, Windows XP'de bulunan bir hata günlüğü programıdır. Önemli bir hata oluşursa, Dumprep.exe aracı hata ayrıntılarını bir metin dosyasına yazar. Dumprep.exe aracı daha sonra hata bilgilerini Microsoft'a göndermek isteyip istemediğinizi sorar. Dumprep.exe aracı, üçüncü taraf ürünler tarafından kullanılmak üzere yüklenen önemsiz bir sistem işlemidir.

Highslide JS
Dumprep.exe sistem yapılandırma yardımcı programında dumprep 0 -k ya da dumprep 0 –u olarak iki farklı isimde kayıtlı olabilir. Kayıt isimlerinde –k çekirdek hata kontrolü yapıldığında, -u kullanıcı hataları kontrol edildiğinde kullanılır. Microsoft açıklamasından da anlaşılacağı gibi dumprep.exe Windows’un zorunlu bir öğesi değildir. Bu yüzden devre dışı bırakmakta hiçbir sakınca yoktur. Bu öğeyi devre dışı bırakmak için Denetim Masası > Sistem > Gelişmiş Sekmesi > Başlangıç Ve Kurtarma bölümünde bulunan ayarla düğmesini tıklayın. Açılan pencerede Hata Ayıklama Bilgisi Yaz bölümündeki kutucuktan Yok seçeneğin seçin ve Tamam’ı tıklayın.Başlangıç ve Kurtarma bölümünde bulunan Hata Bildirimi düğmesini tıklayın ve hata bildirimlerini devre dışı bırak seçeneğini işaretleyin. İsterseniz hemen altında bulunan Önemli hata oluştuğunda bana bildir bölümünü de devre dışı bırakabilirsiniz. Hata Bildirimi penceresini kapatmak için Tamam’ı tıklayın.Başlat > Çalıştır > msconfig yazın ve tamam’ı tıklayın.

Sistem Yapılandırma Yardımcı Programında Başlangıç sekmesini tıklayın. Hata Bildirme Eğer listede hala dumprep.exe varsa elle silmeniz gerekecektir. Bunun için Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni kullanacağız. Başlat > Çalıştır > regedit yazın ve Tamam'ı tıklayın.
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run yolunu takip ederek Dumprep öğesini tıklatın ve silin. Bilgisayarı yeniden başlatın. Eğer bu işlemler sizin için çok zor geliyorsa HiJackThis programını kullanabilirsiniz. Programı indirin ve Do a system scan only düğmesinde basın. Tarama bittikten sonra %systemroot%\system32\dumprep.exe yolunu seçin ve Fix checked düğmesine basın. Eğer hala dumprep.exe dosyası bilgisayarınızda çıkıyorsa, bilgisayarınızda mavi ekran hatası oldu demektir. Tekrar çıkmasını önlemek için memory.dmp dosyasını silmeniz gerekir. Memory.dmp dosyasını silmek için bilgisayarınızda arama yapmanız gerekir. Genellikle bu dosya c:/window klasöründe olur. Windows klasöründen memory.dmp dosyasını sildiğinizde artık başlangıç öğelerinde görünmez.Daha kaliteli yorumlar için sadece üyelerimizin yorum yazabilmesine izin verilmektedir. Kolayca sitemize üye olup bu sağlıklı topluluğa siz de katılabilirsiniz. DijitalMagazin'e hoş geldiniz.

Sitemize üye olmak için buraya tıklayın.