DijitalMagazin.Net

17 Eylül, Salı

Güncelleme:09:49

Kılavuz Windows UxStyle Core ile yama yapmadan temanızı değiştirin
Üye OlÜye Giriş

UxStyle Core ile yama yapmadan temanızı değiştirin

uxstylecoreİşletim sisteminin temasını değiştirme çılgınlığı Windows XP ile başladı. XP’nin gelişmiş tema desteği ve renkli ama pek de hoş görünmeyen mavi temasının pek beğenilmemesi yepyeni bir sektör doğurdu.

Tema değiştirmek için özel olarak çoğu ücretli yazılımlar geliştirildi. Bu yazılımlar kendi biçimlerindeki tema dosyalarını kullanarak Windows’un temasını değiştirebiliyorlardı.

Windows’un kendi tema sistemini kullanan ücretsiz temalar çok daha hızlı yaygınlaştı. Hemen her tasarımcı kendi zevkine göre, hızlıca farklı temalar oluşturabildi. Windows’un kendi tema sisteminin tek bir sorunu vardı, Microsoft imzalı olmayan temaların yüklenmesini engelliyordu.

Windows XP’de uxtheme.dll dosyası tarafından yapılan bu koruma kısa sürede kırıldı ve yama yazılımları etrafı sardı. Artık tema değiştirmek çok kolaylaşmıştı.

Microsoft bu işi daha sıkı tutarak Windows Vista ile beraber bu koruma dosyalarını üçe çıkardı ve bunları Vista’nın sistem dosyası koruma özelliğine dahil etti. Bu dosyalar uxtheme.dll, shsvcs.dll ve themeui.dll adlarına sahip ve Vista’nın kendi kullanıcı koruması tarafından korunuyorlar.

Elbette bu dosyalar için de yamalar çıkarıldı, ancak dosyaları değiştirebilmek için yönetici haklarına sahip olmak ve bu dosyaları sahiplenmek işlemleri gerekiyordu. Ayrıca her yüklenen güncellemeler bu dosyaları orjinalleriyle değiştirebiliyordu. Windows 7’de de durum aynı şekilde devam ediyor.

image24

UxStyle Core adında bir yazılım projesi yamaya gerek kalmadan Windows Vista ve 7’de Microsoft imzasız temaların kullanılabilmesini sağlıyor. Yazılımı kuruyorsunuz ve temanızı yüklüyorsunuz.

Yazılım tek bir sıkıştırılmış dosya içinde 32 ve 64 bit sistemler için ayrı ayrı kurulum dosyaları olarak geliyor. İşletim sisteminizin sürümüne göre 32 bit (x86) veya 64 bit (x64) sürümü kurmalısınız.

UxStyle Core tamamen ücretsiz ve herhangi bir reklam barındırmıyor. Aşağıdaki bağlantıdan gönül rahatlığıyla kurup kullanabilirsiniz:

Web sitesi: UxStyle Core Web sitesi

İndir: UxStyle Core v0.2.1.1 (Yaklaşık 3 MB)Daha kaliteli yorumlar için sadece üyelerimizin yorum yazabilmesine izin verilmektedir. Kolayca sitemize üye olup bu sağlıklı topluluğa siz de katılabilirsiniz. DijitalMagazin'e hoş geldiniz.

Sitemize üye olmak için buraya tıklayın.