DijitalMagazin.Net

17 Şubat, Pazartesi

Güncelleme:09:49

Üye OlÜye Giriş

Youtube Giriş

You TubeDünyanın en popüler video izleme ve gönderme sitesi olan youtube, ülkemizde maalesef mahkeme kararıyla engellenmiştir. Siteye girmek için Proxy ve benzeri yöntemler de yeterince hızlı çalışmamaktadır.
Globalleşmenin günden güne arttığı ve mesafelerin öneminin kalmadığı günümüzde maalesef youtube vb. siteler ülkemizce kapatılmaktadır. Bütün teknolojik gelişmeler insanlar arasındaki iletişimi arttırmak ve sınırların önemini kaybetme amacı gütse de ülkemiz ısrarla bunun karşısında durmaktadır. Bu yasaklamaya gerekçe gösterilen nedenler tabii ki haklılık gösteriyor. Ancak birileri bir şeyler düşünüyor (hakaret ediyor) ve bunu yayınlıyor diye yayınlanan siteye erişimi kapatmak oldukça anlamsız. Çünkü o sitede yayınlananları biz görmüyoruz ama onlar orada olmaya devam ediyorlar.

Biz her youtube’a girdiğimizde onlarda para kazanıyorlar. “Bize hakaret eden insanlara para kazandırmak aklı başında bir davranış mıdır?” diye düşünebilirsiniz. Ancak borsamızda gelir getiren hisselerin yüzde kaçı yabancıların elinde? Yani neresinden bakarsanız bakın bu yasak maalesef yeterli değil. Yeterli olmadığı gibi gerekli de değil. Çözümü yasaklarla değil, kendimizi geliştirmete aramalıyız. Biraz daha yazarsam DijitalMagazin.net'i kapatacaklar sanırım. O yüzden hemen konuya geliyorum.

Youtube’a Giriş

Youtube girmek için öncelikle bilgisayarınızdaki “host” dosyasınız düzenlemeniz gerekiyor. Bu dosyaya youtube ip adreslerini giriyorsunuz ve kaydediyorsunuz. Bu dosyaya gireceğiniz ip adresleri harici dns çözümlemesi gerektirmeden doğrudan ip üzerinden bağlantı kuruyor. Bu dosyayı herhangi bir “not defteri” programıyla düzenleyebilirsiniz. Bu dosyanın orijinal hali aşağıdadır.

# Copyright (c) 1993-1999 Microsoft Corp.
#
# This is a sample HOSTS file used by Microsoft TCP/IP for Windows.
#
# This file contains the mappings of IP addresses to host names. Each
# entry should be kept on an individual line. The IP address should
# be placed in the first column followed by the corresponding host name.
# The IP address and the host name should be separated by at least one
# space.
#
# Additionally, comments (such as these) may be inserted on individual
# lines or following the machine name denoted by a '#' symbol.
#
# For example:
#
# 102.54.94.97 rhino.acme.com # source server
# 38.25.63.10 x.acme.com # x client host

127.0.0.1 localhost


Bu dosya Windows Vista ve XP üzerinde C:\Windows\System32\drivers\etc yolunda bulunuyor. Bu dosyayı aşağıdaki linktekiyle değiştirmeniz yeterli olacaktır.

Değişiklik yapmadan önce bilgisayrınızdaki dosyayı yedeklemeyi unutmayınız.

Youtube için düzenlenmiş Host dosyası.


Yorumlar 

 
# reality 2012-04-15 13:47
Youtube açıldı artık ama artık videolar çok yavaş yükleniyor. Otomatik dns yerine kendi belirleyeceğimi z dns adresleri ile bi nebze sorunu çözebiliyoruz. mesela google dns adresleri olan 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 iplerini kullanın. nasıl dsn değiştireceğini bilmeyenler şu adrese bakabilir:

www.evbilgisayari.com/network/21047-dns-ayarlari-nasil-degistirilir.html
 


Daha kaliteli yorumlar için sadece üyelerimizin yorum yazabilmesine izin verilmektedir. Kolayca sitemize üye olup bu sağlıklı topluluğa siz de katılabilirsiniz. DijitalMagazin'e hoş geldiniz.

Sitemize üye olmak için buraya tıklayın.