DijitalMagazin.Net

17 Eylül, Salı

Güncelleme:09:49

Kılavuz Windows YouTube'a giriş için daha kolay bir yol
Üye OlÜye Giriş

YouTube'a giriş için daha kolay bir yol

youtubeMalum YouTube yasağı uzunca bir süredir devam ediyor ve görünüşe göre de devam edecek. Dünyanın en büyük video paylaşım sitesine ülke olarak girmemiz kısıtlanmış durumda.

Tabi yasağı delmenin yolları da yok değil, ülke olarak hepimiz, YouTube yasağı sayesinde [a...z]tunnel.com adlı proxy sitelerini ve bilgisayarımızın yerel DNS ayarlarını öğrendik.

YouTube’a girmeyi bir adım daha ileriye taşıyalım ve ağımızdaki tüm bilgisayarları tek bir noktadan yaptığımız ayarla YouTube.com sitesini doğrudan görüntüleyebilir hale getirelim.

youtube_yasak

Bilinen DNS ayarları Windows’un ağ ayarları bölümünden kullanılan ağ kartının DNS ayarlarını değiştirmek suretiyle yapılıyor. YouTube’a girmek için kullandığınız her bilgisayarda bu ayarları yapmak zorundayız. İşletim sistemini yeniden kurduğunuzda haliyle ayarlar siliniyor ve yeniden yapılmaları gerekiyor.

Bunun daha kolay yolu, ADSL modem'inizin DNS ayarlarını değiştirmek. İnternete açılan kapımız olan modemin DNS ayarını değiştirirsek modem doğrudan bu DNS sunucuları üzerinden iletişim kuruyor ve modem üzerinden internete bağlanan tüm bilgisayarlar herhangi bir ayar gerektirmeksizin YouTube’a girebiliyor.

Modem ayarlarına ulaşmanız için web tarayıcınıza modeminizin IP adresini yazmanız ve kullanıcı adı ve parola ile modemin ayar ekranına giriş yapmanız gerekiyor. Bu adres genelde 192.168.1.1, 192.168.2.1 ve 10.0.01’dir, ancak modemden modeme değişebilir.  Modemin kullanma ve kurulum kılavuzundan modeminizin web panelinin adresini öğrenebilirsiniz.

Ben bu yazıda TTNet’in kampanya ile verdiği modemlerden birisi olan Exper EWM-01’i kullanacağım. Yine TTNet’in dağıttığı Pikatel modemler de aynı arayüzü kullanıyor.

DNS sunucu IP’leri olarak iki farklı hizmeti güvenle kullanabiliriz. Bunlardan birincisi OpenDNS, diğeri ise henüz çok yeni olan Google Public DNS.

OpenDNS 2005’ten beri hayatımızda, filtreleme ve yönetilebilme özellikleriyle şirketlerin bile güvenle kullanabilecekleri bir DNS hizmeti. OpenDNS sunucuları 208.67.222.222 ve 208.67.220.220 IP adreslerine sahip.

open-dns

Google Public DNS ise arama devinin 2009 yılında beta olarak kullanıma açtığı DNS hizmeti. Google DNS, Google’ın geniş zararlı web sitesi filtrelerini kullanarak girdiğiniz web sitelerini baştan engelliyor ve sizi uyarıyor. Google DNS’in sunucuları 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 IP adreslerini kullanıyorlar. Google Public DNS ayrıca IPv6 desteğine sahip olmasıyla da öne çıkıyor.

Google-Public-DNS

Bu iki DNS hizmetinden birisini güvenle kullanabilirsiniz.

Modeminizin ayar panelinden DNS ayarını bulmanız ve bu ayarı otomatik’ten elle girdiğiniz DNS IP adreslerine değiştirmeniz gerekiyor.

Exper EWT-01 modemde bu ayarlar Gelişmiş Ayarlar > DNS > DNS Sunucusu altında bulunuyor ve Otomatik Atanmış DNS Etkin kutucuğundaki işareti kaldırdığınızda altta görünüyor. Buraya yukarıdaki IP adreslerini yazın ve Kaydet butonuna tıklayarak kaydedin.

modem_01

Ayarların geçerli olması için modeminizi yeniden başlatmanız gerek. Bunun için yine modemin web arayüzünü kullanabilirsiniz veya kolayca cihazı kapatıp açabilirsiniz. Bilgisayarın da yeni ayarları kullanmaya başlaması için web tarayıcı pencerelerinin tümünü kapatıp yeniden açmanız gerekebilir.

Tebrikler! YouTube'da video izlemek için başka ayar yapmanıza gerek kalmadı.Daha kaliteli yorumlar için sadece üyelerimizin yorum yazabilmesine izin verilmektedir. Kolayca sitemize üye olup bu sağlıklı topluluğa siz de katılabilirsiniz. DijitalMagazin'e hoş geldiniz.

Sitemize üye olmak için buraya tıklayın.