DijitalMagazin.Net

17 Ocak, Cuma

Güncelleme:09:49

Kılavuz Yazılım [Adım Adım] EXE dosyalarındaki simgeleri resim olarak kaydetmek
Üye OlÜye Giriş

[Adım Adım] EXE dosyalarındaki simgeleri resim olarak kaydetmek

Makale içeriği

  1. [Adım Adım] EXE dosyalarındaki simgeleri resim olarak kaydetmek (bulunduğunuz sayfa)
  2. Dosyanın açılması
  3. Simge dosyasını bilgisayara kaydetmek

icofxBir yazılımın simgesini çok beğenmiş ve onu bir şekilde başka bir ortamda kullanmak istediğiniz olmuştur. Ancak simge dosyası çalıştırılabilir dosyanın içerisindeki kaynakların içinde gömülüdür. Bu simge dosyasını çıkarmak için özel yazılımlar kullanmanız gerekir.

Windows Vista ile birlikte yazılım simgeleri de bir evrim geçirdi. Artık simge dosyalarında 48x48 piksele kadar değil, 256x256 piksel çözünürlüğünde simgeler bulunmak zorunda. Bu kaliteli 256x256 simgeler daha düşük çözünürlüktekilerden farklı olarak PNG sıkıştırması kullanılarak sıkıştırılıyorlar.

Ancak her simge yazılımı bu 256x256 simgelere ulaşamıyor. Ayrıca 64-bit işletim sistemleri ile birlikte 64-bitlik çalıştırılabilir dosyalar da hayatımıza girdi. 64-bitlik bir EXE dosyasındaki simgelere de her yazılım erişemiyor.

Simgeler çalıştırılabilir dosyaların içine ICO dosya biçiminde yerleştiriliyor. Bu dosyaları olduğu gibi internette veya Word gibi kelime işlemci yazılımlarında kullanmak olanaksız. Bu biçimin içindeki simgeyi normal resim biçimleri olan JPG, PNG veya GIF biçimlerine dönüştürmeniz gerek.

Bu yazıda IcoFX adlı yazılımı kullanacağız. IcoFX Windows Vista uyumlu simgeleri açabiliyor, 64-bit dosyalardan simgeleri çıkarabiliyor ve ICO dosyalarıyla uğraşmanıza gerek kalmadan simgeleri doğrudan JPG veya PNG biçimlerinde kaydedebilmenize imkan veriyor. Bu yazılımın bir güzel özelliği daha var: Tamamen ücretsiz!

icofx_01

IcoFX yazılımını buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Kurulum dosyası yaklaşık 1.5 MB boyutunda ve kurulumu sadece "ileri" butonlarına tıklama ile kolayca ve hızlıca tamamlanıyor.

Çalıştırılabilir dosyaların içindeki simgeler hakkında her şeyi öğrendikten ve programımızı indirdikten sonra ilk simge kaydetme çalışmamızı yapmaya başlayabiliriz.

 

Sayfa 1 / 3Daha kaliteli yorumlar için sadece üyelerimizin yorum yazabilmesine izin verilmektedir. Kolayca sitemize üye olup bu sağlıklı topluluğa siz de katılabilirsiniz. DijitalMagazin'e hoş geldiniz.

Sitemize üye olmak için buraya tıklayın.