DijitalMagazin.Net

17 Eylül, Salı

Güncelleme:09:49

Kılavuz Yazılım [Adım Adım] Firefox'ı Netbooklar için optimize edin
Üye OlÜye Giriş

[Adım Adım] Firefox'ı Netbooklar için optimize edin

mozilla_firefoxInternette gezinmek ve basit ofis uygulamalarını çalıştırmak ve ucuz olmak için üretilen netbook bilgisayarlar şimşek hızıyla hayatımıza girdi. Bu bilgisayarlar o kadar popüler oldu ki ihtiyacı olmayanlar bile bu mini bilgisayarlardan bir tane edinmeyi düşünmeye başladı.

Ancak ucuz etin yahnisi yavan olur derler, ucuz diye aldığımız netbook bilgisayarımızdan da tam boy bir dizüstü bilgisayar özellikleri beklemek saçma olurdu.

Ucuz ve yavaş Atom işlemcisi, 1 GB belleği ve optik sürücüye sahip olmamasının yanında en önemli farklılığı küçük ekranları olan netbooklar genelde 10.1 inç boyutunda ekranlarla donatılıyor.

Standart 10.1 inç ekranlar 1024x600 ekran çözünürlüğüne sahip oluyor. Bu da internet için artık standart hale gelen en temel çözünürlük olan 1024x768 çözünürlükten 168 piksel daha küçük.

Netbook ekranlarının yüksekliğinin düşük olması sayfalarda gezinirken sürekli aşağı kaydırma sorununa yol açıyor. Windows görev çubuğu ve pencere tasarımı da ekranın altında ve üstünde işlevselliğe sahip olduğu için, ekran iyice dar görünüyor ve daha çok kaydırma yapmak gerekiyor.

Mozilla Firefox'da dikey alanı verimsiz kullanan yazılımlardan birisi. Yazılımın başlık çubuğu, menü çubuğu, adres çubuğu ve yerimi araç çubuğu dikey alanın önemli bir kısmını kaplıyor.

Neyse ki bu alanı daha verimli kullanmak için özel Firefox eklentileri geliştiriliyor. Bu eklentileri kullanarak netbook bilgisayarlarında tek sayfada daha çok veriyi görebiliyoruz.

Bunun için kullanacağımız eklentiler toplam 3 tane. Öncelikle buraya tıklayarak açılan sayfadan Compact Menu 2 eklentisini kurun. Bu eklenti Firefox'ın menü çubuğunu tek bir butonda topluyor ve menü çubuğunu kapatilmenizi sağlıyor.

netfirefox01

Compact Menu 2'yi kurup Firefox'ı yeniden başlattıktan sonra eklenti bizi uyarıyor ve devam edip etmeyeceğimizi soruyor. "Evet" butonuna tıklayıp gerekli ayarları tamamlıyoruz.

Bir sonraki eklentimiz foxiFrame Basic. Bu eklenti tarayıcının en üstündeki Windows başlık çubuğunu kaldırıyor ve ekranın sağına simge durumuna küçült, ekranı kapla ve kapat butonlarını yerleştirerek dikey alanı daha da genişletmenizi sağlıyor.

Üst menüde bir de her zaman kullanmadığımız yerimi araç çubuğumuz var. Bu çubuğu normalde gizleyip, gerektiğinde otomatik olarak açsak daha iyi olmaz mı? Bookmark Autohider eklentisi tam bunu yapıyor. Yerimi araç çubuğu dare ile üzerine geldiğinizde açılıyor ve fareyi uzaklaştırdıktan bir süre sonra kapanıyor. Bu eklentinin ayarlarını değiştirerek açılma ve kapanma sürelerini ayarlayabiliyorsunuz.

Bütün eklentileri kurduktan ve tarayıcınızı yeniden başlattıktan sonra yeni ve ekranda daha az yer kaplayan Mozilla Firefox'ınız hazır oluyor. Farkı aşağıdan kendi gözlerinizle görebilirsiniz. Üstteki ekranda ASUS Router incelemesinin sadece başlığı görünürken, alttaki optimize edilmiş sürümde açıklamasının ilk iki satırı da görünebiliyor.

netfirefox03

Buna ek olarak Windows'un görev çubuğunu otomatik gizle ayarına getirerek daha da fazla alan tasarrufu sağlayabilirsiniz. Ayrıca Firefox durum çubuğu ile de çok işiniz yoksa onu da Görünüm > Durum çubuğu menüsünden kapabilirsiniz.Daha kaliteli yorumlar için sadece üyelerimizin yorum yazabilmesine izin verilmektedir. Kolayca sitemize üye olup bu sağlıklı topluluğa siz de katılabilirsiniz. DijitalMagazin'e hoş geldiniz.

Sitemize üye olmak için buraya tıklayın.